8 yaşındaki çocuk idam cezası alabilir

Pakistan’ın doğusunda dine hakaretle suçlanan 8 yaşındaki çocuk idam cezasıyla karşı karşıya.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, ismi açıklanmayan ve Hindu olduğu belirtilen 8 yaşındaki çocuk ‘dine hakaret’ suçlamasıyla yargılanan en genç kişi oldu.

Çocuk, geçen ay dini kitapların saklandığı bir medresenin kütüphanesindeki halıya kasten idrarını yapmakla suçlanıyor. Dine hakaret yüzünden ölüm cezasına çarptırılabilir.

Hindu tapınaklarına saldırılar düzenleniyor

Çocuğun ailesi, Pakistan kuvvetleri tarafından gizli bir bölgede saklanıyor. Yaşanan olayın duyulmasının ardından, bölgedeki Müslümanlar, Hindu tapınaklarına saldırmıştı.

Çocuğun ailesinden ismi açıklanmayan bir yakını Guardian’a yaptığı açıklamada “O [çocuk] Hâlâ suçunun ne olduğunu ve neden bir haftadır hapiste tutulduğunu anlamıyor. Küfür ne demek onu bile bilmez, yaşı gereği anlamaz” dedi.

En genç kişi

Pakistan’da bu kadar genç olan hiç kimse daha önce dine küfretmekle suçlanmamıştı.

Küfür yasaları geçmişte Pakistan’daki dini azınlıklara karşı orantısız bir şekilde kullanıldı. 1986’da ‘yalnızca suç için ölüm cezası’nın getirilmesinden bu yana ülkede dine küfür infazı yapılmamasına rağmen, şüphelilerin genellikle karşı gruplar tarafından saldırıya uğradığı ve öldürüldüğü bildiriliyor.

Pakistanlı sapıktan kan donduran ifade İlginizi Çekebilir Pakistanlı sapıktan kan donduran ifade Kanada'da Müslüman aileye saldırı İlginizi Çekebilir Kanada'da Müslüman aileye saldırı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir