Ankara Talabani’nin kulağını çekti: “Bu son uyarımız”

Türkiye’nin terörle mücadele gündemi son bir ay içerisinde Irak merkezli olarak hareketlendi. Irak’ın kuzeyinde bir helikopter düşmüş, düşen helikopterin içinden PKK/YPG mensubu teröristler çıkmıştı. Ardından Türkiye’nin Sülemaniye uçuşlarına hava sahasını kapatma kararı gelmişti. Bu kararın hemen sonrasında, Süleymaniye’de terörist başı Ferhat Abdi Şahin’e yapılan dron saldırısı gelmişti. Saldırının Türkiye tarafından yapıldığı iddia edilmiş Türkiye’den de yalanlama gelmemişti.

Odatv’nin yerel basın kaynaklarına dayanarak elde ettiği bilgilere göre Türkiye’nin yaptığı iddia edilen dron saldırısı için gereken istihbaratı Bafil Talabani’nin verdiği öne sürülmüştü.

KYB heyeti Salı günü, Bağdat’ta MİT Başkan Yardımcısı Mutlu Toka ile bir araya gelirken bugün Kubad Talabani’nin MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüştüğü öğrenildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ve beraberindeki heyet Ankara’da Hakan Fidan ile görüştükten sonra Erbil’e geri döndü.

ANKARA SOPA GÖSTERDİ, KYB GERİ ADIM ATTI

Hakan Fidan’ın Talabani’ye Türkiye’nin “KYB’nin DSG ve PKK’yla ilişkilerinden” rahatsızlığını dile getirdiği, Ankara-Süleymaniye ilişkilerinin normalleşmesi için bu ilişkilere son verilmesi gerektiğini belirttiği öğrenildi.

KYB adına konuşan yetkili bir isim görüşmeyi yerel basın kaynaklarına doğruladı. KYB’li isim Söz konusu görüşmede, KYB’nin Türkiye’ye kendileri ile ‘ilişkileri normalleştirmelerini’ istediği ifade edildi. KYB ayrıca Ankara’nın kendilerine şüphe ile bakmamasını ve ellerinden geleni yapacaklarını iletti. PKK-Talabani ilişkilerinden Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığa ilişkin “Artık öyle bir sorun kalmadı ve Türkiye ile ilişkilerimiz normale dönebilir diye düşünüyoruz.” Türk yetkililer de bu hususu göz önüne alacaklarını, KYB’nin verdiği sözleri tutması halinde ileriye dönük olumlu adımlar atılacağını belirtti.

Diğer yandan KYB heyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan veya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek istemiş ama MİT yetkililerinin ise izin vermediği iddia edildi.

HAVA SAHASI KAPATILDI, MİT BAĞDAT’A GİTTİ

Bölgesel yayın organlarının iddiasına göre MİT’ten üst düzey bir heyet Salı günü Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı ile Bağdat’ta bir araya geldiğini yazmıştı.

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci MİT Başkan Yardımcısı Mutlu Toka ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Açıklamada, bölgedeki güvenlik durumuna ilişkin gelişmelerin yanı sıra iki ülke güvenliğine ilişkin konuların gözden geçirildiği, ülkeler arasındaki güvenlik sorunlarının çözümü ve sınır kontrolüne yönelik yol haritasının ele alındığı ifade edildi.

MİT Başkan Yardımcısı Toka’nın, Irak Başbakanı Muhammed Şii el-Sudani’nin Mart’taki Türkiye ziyaretinin önemli ve olumlu olduğunu vurguladığı ve ülkesinin Irak’la çeşitli alanlarda ilişkileri geliştirme arzusunu dile getirdiği kaydedildi.

MİT Başkan Yardımcısı Mutlu Toka’nın Bağdat ziyareti, Türkiye’nin Nisan başında Süleymaniye hava sahasını kapatması ardından gerçekleşti.

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım el-Araci, Kubat Talabani ile Bağdat’ta aynı gün bir araya geldi.

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre ikili görüşmede küresel zorluklarla mücadelede dayanışmanın önemi vurgulanarak siyaset ve güvenlik konuları tüm yönleriyle tartışıldı. Irak’taki birliğin korunmasının önemine de vurgu yapan taraflar, sınırların kontrol altına alınması ve bu konuda ortak çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

SİHA SALDIRISI

7 Nisan’da Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nın yakınlarında bir SİHA saldırısı düzenlenmiş ve saldırının hedefinin terörist başı Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin olduğu belirtilmişti.

YPG terör örgütünün merkezinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri, Şahin’in hedef alındığına yönelik iddiaları yalanlamış ve “Genel komutanımız görevinin başındadır. Bu tür haberler, Kürdistan Bölgesi’ndeki bazı güçlere karşı siyasi şantaj amacı taşımaktadır” ifadelerine yer vermişti. Ancak daha sonra Mazlum Kobani bizzat saldırıyı doğrulamıştı. DSG kaynakları da haberi doğrulayan açıklamalar yaptılar.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Joe Buccino, hedef alınan konvoyda ABD askerlerinin de olduğunu açıklamıştı. Odatv, saldırıda iki Amerikan askerinin yaralandığını aktarmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, saldırı öncesinde Türkiye hava sahasının 3 Temmuz’a kadar Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapatıldığını açıklamıştı. Süleymaniye’ye günde 2 sefer düzenleyen Türk Hava Yolları (THY), 3 Nisan’da Süleymaniye Havalimanı’na olan tüm uçuşlarını askıya aldıklarını duyurmuştu. Açıklamada, bu kararın alınmasına “PKK’nın Süleymaniye’deki faaliyetleri” gerekçe gösterilmişti.

DUHOK’TA DÜŞEN HELİKOPTER

Türkiye’nin Hakkâri sınırındaki Irak’ın Amediye ilçesine bağlı Berkiyat bölgesinde 15 Mart günü düşen AS350 Eurocopter tipi helikopterin Fransız menşeli olduğu belirlendi. Ölen 9 kişinin terör örgütünün Suriye’de ABD’li generallerin gözetiminde eğitim alan sözde Anti Terör Birliği (YAT) yapılanmasında yer aldıkları ve Süleymaniye yakınlarındaki Kandil’in Balakayati Kampına helikopterle geçiş yapmak için havalandıkları belirlenmişti.

Olay Mart sonundaki MGK bildirisinde de dile getirilmiş, “Suriye ve Irak’ta bilhassa son dönemde müşahede edilen gelişmelerin, DEAŞ terör örgütü ile mücadele kisvesi altında PKK/KCK-PYD/YPG’yi helikopter de dâhil her türlü imkân ve kabiliyetle teçhiz etmeyi sürdüren aktörlerin asil niyetinin anlaşılmasına bir kez daha vesile olduğu kaydedilmiştir” denilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir