Bakan Kasapoğlu: Dünyaya örnek olacağız

İslami Dayanışma Spor Federasyonu’nun 11. genel kurulu, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın yapıldığı Konya’da gerçekleştirildi. Kurula, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı ve Suudi Arabistan Krallığı Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal ve federasyona üye ülkelerin temsilcileri katıldı.

Bakan Kasapoğlu, oyunlara ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirtirken, “ISSF’nın yürüttüğü faaliyetleri önemsiyor ve destekliyoruz. 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın ev sahibi olarak bu önemli misyonu yerine getirmek için ciddi bir çaba sarf ediyoruz. Geldiğimiz noktada hepinizin gördüğü gibi oyunlar için en güzel şekliyle hazırız” dedi. 

Konya’nın İslam Ülkeleri Spor Başkentleri unvanına sahip olduğunu da hatırlatan Gençlik ve Spor Bakanı şöyle devam etti: “Konya her şehre nasip olmayacak bu ayrıcalığı hak eden ve bunu gururla taşıyan bir şehrimiz. Konya, birlik güçtür şanıyla beklentileri en yüksek temsille karşılayacak şekilde uluslararası spor organizasyonları tarihinde kendine özel bir yer ayıracaktır.”

Bakan Kasapoğlu, oyunlardaki birlikteliğin tüm dünyaya örnek olacağını vurgulayarak, “Spor politikalarımız, dünyaya örnek olmaya devam edecek. Birlik güçtür. İnanıyorum ki İslam dünyasının birlikteliği, dostluğu ve kardeşliğine yönelik olarak gerçekleştirdiklerimiz sporun birleştirel gücünü esas alan İslami Dayanışma Oyunları’yla birlikte tüm dünyaya örnek teşkil edecek ve gelecek nesillere kuvvetli bir barışın ve dostluğun zeminini tesis edecektir” ifadelerini kullandı.

İmzalar atıldı

Genel kurulun ardından akşam ise Konya 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti İmza Töreni Programı gerçekleştirildi. Konya’da bir otelde yapılan geceye Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı Altes Prens Abdulaziz Bin Turki Alfaisal Bin Abdulaziz Al Saud ile çok sayıda davetli katıldı.

‘Hedef federasyonu güçlendirmek’

İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı ve Suudi Arabistan Krallığı Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal da genel kurulda hedeflerinin federasyonu güçlendirmek olduğunu belirtti.

El-Faysal şöyle devam etti: “Hedefimiz aslında bu federasyonu güçlendirmek ve rolünü büyütmek. Bugünden itibaren komitelerin çalışmalarını takip edeceğiz. Böylelikle bu federasyonun çalışmalarını da takip edebiliyor olacağız. Gerçekten bizim için çok önemli.”

İlk madalyalar geldi

5. İslami Dayanışma Oyunları’nda ilk madalyalarımız dün geldi. Para yüzme kadınlar S5-7 50 metre kelebekte Sevilay Öztürk altın, Sümeyye Boyacı gümüş, Emine Avcu bronz, 400 metre serbestte Şevval Beren altın kazandı. Erkeklerde ise 50 metre kelebekte Koral Berkin Kutlu zirveye çıkarken, Beytullah Eroğlu onu takip etti. S6-10 sınıfı 400 metre serbestte de Uğur Şenel kürsüyü tamamladı.

Öte yandan A Milli Kadın Hentbol Takımımız, Bangladeş’i 51-10’luk skorla yendi. Pist Bisikleti Puan Yarışmaları’nda ise kadınlarda Olga Zabelinskaya, Yanina Kuskova, Svetlana Pachshenko, erkeklerde ise Yousif Alhammadi, Behnam Ariyan ve Ahmed Almansoori kürsüde yer aldı.

Related Posts

Can Öncü, Katalonya’daki ilk yarışta podyumda yer aldı

Türkiye’nin yetiştirdiği en yetenekli motosiklet sporcularından biri olan Red Bull sporcusu Can Öncü, 2022 Dünya Supersport Şampiyonası sezonunun …

Popocatepetl Yanardağı’nda 24 saatte 7 patlama

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’ndaki hareketlilik devam ediyor. Meksika Ulusal Afet Tedbire Merkezi (CENAPRED) tarafından yayınlanan günlük …

Meksika’da korkutan zelzele: 6.8 ile sallandılar

Son günlerde zelzelelerin art geriye yaşandığı Meksika’da bir sarsıntı daha meydana geldi. Meksika, perşembe sabahına 6.8 büyüklüğünde bir …

Anayasa Mahkemesi’nden ‘öğrenim kredisi borcu’ kararı

Resmi Gazete’de yer alan karara nazaran, Antalya’da bir kişi, yükseköğrenim kredi borcunun birden fazla taksitinin ödenmemesi nedeniyle tüm …

Sivil mimarlık mükafatı aldılar

Fatih Belediyesinin Tarihi Kentler Birliğinin düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Muhafaza Proje ve Uygulamalarını Özendirme Müsabakasına …

İzmir’de belediye otobüsü ile motosiklet çarpıştı: 1 kişi ömrünü yitirdi

Edinilen bilgiye nazaran kaza, saat 19.10 sıralarında Buca ilçesi Belenbaşı Mahallesi Hürriyet Caddesi üzerinde meydana geldi. H.C. yönetimindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.