Bilim insanlarından sert uyarı: İklim krizinin ana nedeni insanlar  

Dünyanın önde gelen yüzlerce bilim insanı tarafından hazırlanan ve tüm dünya hükümetleri tarafından imzalanan rapor, 1,5 derecenin üzerindeki ısınmayı önlemek için kalan şansın değerlendirilmemesi halinde durumun çok daha kötüleşebileceği sonucuna varıyor.

Paris İklim Anlaşması’nda kararlaştırılan 1.5 derece tehlike sınırına yaklaşarak 1 derece ısınmaya neden olduk. 1980’lerden beri sağanak yağışlar hızlanıyor. Buzulların erimesinin hızlanması, okyanuslara trilyonlarca ton su dökülmesine neden oluyor. Deniz seviyesi şimdiden 20 cm yükseldi.

KARBONDİOKSİT SEVİYESİ EN YÜKSEK NOKTAYA ULAŞTI

Rapora göre, fosil yakıtların yakılması, ormanların yok edilmesi ve insan faaliyetleriyle yayılan sera gazı emisyonları, uygarlığın başladığı ılıman iklimi şimdi açıkça istikrarsızlaştırıyor. Havadaki karbondioksit seviyeleri, en az 2 milyon yıldır en yüksek noktaya ulaştı.

Guardin’ın yer verdiği rapor detaylarında; 1950’lerden beri sıcak hava dalgalarının ve sele yol açan şiddetli yağmurların daha yoğun hale geldiği ve dünyanın yüzde 90’ından fazlasını etkilediği belirtildi. Büyük kasırgaların ve tayfunların sayısının 1970’lerden bu yana artma olasılığı yüzde 66’dan fazla. Emisyonlar önümüzdeki yıllarda düşmezse, 3 derecelik ısınma olası görünüyor.

GERİ ALAMAYACAĞIMIZ ETKİLERE NEDEN OLDUK

Raporda bazı etkilerin artık durdurulamayacağına da dikkat çekiliyor: “Geçmişteki ve gelecekteki sera gazı emisyonlarından kaynaklanan birçok değişiklik, geri döndürülemez. Bu da buzun erimeye devam edeceği ve okyanusların birçok kalabalık kıyı şehirlerimize doğru yükseleceği anlamına geliyor.”

The Nature’ın baş bilimcisi Prof Katharine Hayhoe, iklim krizinin etkilerinin herkese yansıyacağına dikkat çekiyor: “Kanada, Almanya, Japonya ve ABD gibi daha varlıklı ve güvenli ülkelerin vatandaşlarının hızla istikrarsızlaşan bir iklimin en kötü aşırılıklarından kurtulabileceklerini artık varsayamayız. Aynı gemide olduğumuz çok açık – yaşamlarımız boyunca her birimizi etkileyecek bir zorlukla karşı karşıyayız.”

NE YAPILMALI?

IPCC raporunun son bölümü, gelecekteki iklim değişikliğinin nasıl sınırlandırılabileceğini ele alıyor. 1850’den beri insanlık tarafından 2.400 milyar ton karbondioksit salındığını ve 1.5 derecede kalma şansının yüzde 66 olması için sadece 400 milyar ton daha sızdırabileceğimizi tespit ediyor.

Başka bir deyişle rapor, karbon hakkımızın yüzde 86’sını çoktan harcadığımızı belirtiyor. Eğer emisyonlar azaltılırsa, sıcaklık artışı on veya yirmi yıl içinde durabilecek.

IPCC sekreteri Abdalah Mokssit, “Sera gazı emisyonlarında hızlı ve büyük ölçekli azalmalar olmadıkça, ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak ulaşılamaz bir hedef olacak. Ancak hiçbir ülkeye asla herhangi bir politika dikte etmiyoruz, kararları hükümetler alıyor” dedi.

Bilim insanları şimdi her zamankinden daha yüksek sesle ve daha net konuşuyorlar.

İklim krizinin etkileri artıyor: Isıya bağlı ölümler İlginizi Çekebilir İklim krizinin etkileri artıyor: Isıya bağlı ölümler İklim krizi, ayıların türlerinde çeşitliliğe neden oluyor İlginizi Çekebilir İklim krizi, ayıların türlerinde çeşitliliğe neden oluyor Dünyanın en zengin insanları iklim kriziyle mücadele etmek için ne yapıyor? İlginizi Çekebilir Dünyanın en zengin insanları iklim kriziyle mücadele etmek için ne yapıyor?

Related Posts

MEVerse Nedir? MEV Ne İşe Yarar?

MEVerse nedir? MEVerse, son derece hızlı olmasına karşın masrafsız şekilde çalışan, Metaverse ve dApp temalı bir Blockchain projesidir. Bu …

Bankacıya bakandan daha çok güveniyoruz

Türkiye’de vatandaşlar bankacılara, bakanlardan çok güveniyor. Bu sonuç Ipsos’un yeni mesleklere güven araştırmasında ortaya çıktı. 28 …

Binance Bu 23 Altcoin İçin “Son Dakika” Duyurusu Yaptı!

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, çeşitli altcoin projeleri hakkında açıklamalar yaptı. İşte detaylar… Binance …

Güç Bakanlığı’ndan Akkuyu açıklaması

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı’ndan Akkuyu Nükleer Santrali projesindeki kontrat feshiyle ilgili açıklama geldi. Açıklamada, Akkuyu NGS …

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan büyüme mesajı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamaları şöyle; “Net ihracatın, büyümeye son 5 çeyrek boyunca arka arkaya pozitif katkı sağladığı …

Memur emeklisi maaş farkları hesaba yattı

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, 2 milyon 385 bin memur emeklisi, dul, yetim ve malulu kapsayan temmuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.