CHP’li Özgür Karabat AKP’nin planını anlattı: ‘Paraya sıkıştı, arazi satışını hızlandırdı’

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, toplumsal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda, AKP’nin arazi satışını hızlandırdığını söyledi.

Devlete ilişkin yüzlerce fabrikanın ve işletmenin 20 yılda 63 milyar dolara satıldığını belirten Karabat paylaşımında, “AKP, sıfırı tüketince umudunu Körfez’in dolarlarına bağladı. Fakat ne gelen var ne de giden! Ve artık AKP o denli bir organize yağma başlattı ki! Anlatalım” tabirlerine yer verdi.

AKP’li Başakşehir Belediyesi’nden örnekler veren Karabat, “Bir belediye düşünün, tapulu arsa sahibini yıldırmak için elinden geleni yapıyor. Kimi arsa sahipleri bunlara dayanamayarak yok değerine tapularını devretti” dedi.

Dikkat alımlı paylaşımlar şu formda:

“Devlete ilişkin yüzlerce fabrika ve işletmeyi 20 yılda 63 milyar dolara satan AKP, sıfırı tüketince umudunu Körfez’in dolarlarına bağladı. Lakin ne gelen var ne de giden! Ve artık AKP o denli bir organize yağma başlattı ki! Anlatalım.

Paraya sıkışan AKP, arazi satışını hızlandırdı. Arazi yağmaları çok geniş fakat burada AKP’li Başakşehir Belediyesi’ni ele alalım. Bu belediye 1 milyar lirayı bulan borca batmış durumda. Son yıllarda daima arsa satıyor lakin açığı kapatmaya yetmiyor.

Başakşehir Belediyesi’nin gayesinde yıllardır Olimpiyat Stadı’nın etrafındaki yerler var. Toplam 520 bin metrekarelik 1.700 tapulu arsayı belediye, bakanlıkları da ardına alarak ele geçirmeye çalışıyor. İşte tertip tam da burada başlıyor.

Başakşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı buranın kamulaştırılması için üçlü protokol yaptı. İmar müsaadesi olmayan bu yerleri belediye düşük fiyattan alacak, sonra imarlı hale getirip voleyi vurmak istiyor.

Burada belediye arsa sahipleri ile uzlaşmak yerine piyasa fiyatının çok altında kamulaştırma yapmak istedi. Doğal olarak davalık oldular. Mahkemede uzmanlar nedense “hep birlikte” piyasanın çok altında fiyat biçtiler.

Bilirkişilerin dayanağına karşın Başakşehir Belediyesi buradaki emlakı 2017 yılında alamadı. Zira paralar suyunu çekmişti. “Yaşanan ekonomik ıstıraptan ötürü ödeme yapamıyoruz” diyerek kamulaştırmadan vazgeçtiler.

Aradan geçen müddette arsa sahiplerine baskılar devam etti. Bir belediye düşünün, tapulu arsa sahibini yıldırmak için elinden geleni yapıyor. Birtakım arsa sahipleri bunlara dayanamayarak yok kıymetine tapularını devretti.

Son 1 yıldır Başakşehir Belediyesi tekrar arsa sahiplerinin ellerindeki tapuları almak istiyor. Bu sefer mazeret de hazır: Spor emelli tesis yapacaklarmış! Duy da inanma…

Olimpiyat Stadı’nda rüzgar nedeniyle futbol oynanamadığını hatırlatırım.

Stadın etrafında ayrıyeten Hazine yerleri mevcut. Buyurun onlara spor tesisi yapın. Fakat Başakşehir Belediyesi ne yapıyor? Vatandaşın yerlerini metrekare başına 3-4 bin liraya kamulaştırmak istiyor. İmar alınsa burada metrekare fiyatı 15-20 bin TL olacak!

Bir devlet vatandaşının nasıl ziyan etmesini isteyebilir, inanılır üzere değil. Üstelik vatandaşlar ziyan ettirilip onların üzerinden rant yaratacak kadar açgözlü olmak anca AKP’ye yakışır. Şu bahis da misal…

Kamuya ilişkin kamplar, konaklama tesisleri özelleştirme kapsamına alındı. Cumhuriyet’in yurttaşına ikram ettiği deniz kenarı cennet topraklar, AKP tarafından gasp edilip, lüks otel yapılması için sermaye sahiplerine devredilecek.

Yani AKP diyor ki, dar ve orta gelirli halk bu ülkenin tabiat mükemmellerinden faydalanmasın. Yalnızca parası olanlar gitsin Ege’nin, Akdeniz’in keyfini çıkarsın. Boşuna demiyoruz organize yağma diye…”

Related Posts

Bankacıya bakandan daha çok güveniyoruz

Türkiye’de vatandaşlar bankacılara, bakanlardan çok güveniyor. Bu sonuç Ipsos’un yeni mesleklere güven araştırmasında ortaya çıktı. 28 …

Binance Bu 23 Altcoin İçin “Son Dakika” Duyurusu Yaptı!

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, çeşitli altcoin projeleri hakkında açıklamalar yaptı. İşte detaylar… Binance …

Güç Bakanlığı’ndan Akkuyu açıklaması

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı’ndan Akkuyu Nükleer Santrali projesindeki kontrat feshiyle ilgili açıklama geldi. Açıklamada, Akkuyu NGS …

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan büyüme mesajı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamaları şöyle; “Net ihracatın, büyümeye son 5 çeyrek boyunca arka arkaya pozitif katkı sağladığı …

Memur emeklisi maaş farkları hesaba yattı

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, 2 milyon 385 bin memur emeklisi, dul, yetim ve malulu kapsayan temmuz …

Yeni Bir Bitcoin Balinası Doğdu: 3 Günde BTC’leri Zulaladı!

Kripto para piyasası sert düşüşler görse de yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bugünlerde yeni bir Bitcoin (BTC) balinası daha kripto …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.