El Pais zayıflama turizmini haberleştirdi: Türkiye uygun fiyatlı işlemler için bir rota hâline geldi

Haberde, “Türkiye son 10 yılda ucuz implant ve tıbbi prosedürler için bir rota haline geldi. Bu tarz operasyonların gizli maliyetleri oluyor” ifadeleri yer aldı.

Türkiye’ye zayıflama ameliyatı olmak için gelen kişilerde uygulanan operasyonlarda “Botulinum toksini” kullanıldığı ancak bu yöntemin klinik araştırmalar ötesinde incelenmediği belirtilen haberde “Bilimsel kanıt olmadan kullanılıyor” denildi. Söz konusu toksinin enjeksiyon yöntemiyle uygulandığı, midenin kas duvarlarını rahatlattığı ve teoride midenin boşalmasının yavaşlayarak kişinin daha uzun süre tok kaldığı “mide botoksu” işlemine ilişkin yeterli araştırmaların bulunmadığı belirtildi.

Haberde, Türkiye’ye gelerek obezite durumunda uygulanan bariatrik cerrahi operasyonlar geçiren kişilerle görüşüldüğü, bu kişilerin bir çoğunun kendilerine uygulanan işlem hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı aktarıldı. 

Bariatrik operasyon geçiren kişilerin genellikle iki gün sonra ülkelerine döndükleri, operasyon öncesi ve sonrası uygulanan protokollerin yerine getirilmediği belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*