Emmanuel Macron, Kiryakos Miçotakis’le Fransa’da görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’i ağırladı.

Miçotakis’in Paris ziyaretinin, Ankara-Atina tansiyonunun yaşandığı bir periyotta düzenlenmesi dikkat çekti.

Görüşme öncesi Miçotakis ile ortak basın toplantısı düzenleyen Macron, geçen yıl Fransa ve Yunanistan ortasında savunma ve güvenlik alanındaki stratejik iştirake ait varılan muahedeye işaret etti.

Paris’te Macron-Miçotakis görüşmesi

Avrupa kıtasındaki durum göz önünde bulundurulduğunda dış siyaset, savunma endüstrisi ve askeri alanlardaki stratejik hususlarda, Fransa ve Yunanistan’ın iş birliği ve dayanışmasının, bugün daha büyük bedel taşıdığını kaydeden Macron, isim vermeden Türkiye’yi eleştirmeye çalışırken şunları söyledi:

Macron: Yunanistan’ın egemenliğini sorgulayan açıklamalar kabul edilemez

“Provokasyonlar tekrarlanmış ve Yunanistan’ın egemenliğini sorgulayan kabul edilemez açıklamalarda (bulunulmuşken), daha evvel Dışişleri Bakanımıza bunu (söyleme) fırsatım olduğu üzere, burada net ve kararlı biçimde tam takviyemizi söylemek istiyorum.”

“Doğu Akdeniz’de kargaşaya izin vermeyeceğiz”

Macron, bu stratejik paydaşlığın uzun yol katederek bu hale geldiği ve daha da ileriye gideceğini belirterek, “Bu nedenle bilhassa Doğu Akdeniz’de hiçbir düzensizliğin yer edinmesine müsaade vermeyeceğiz ve size (Yunanistan’a) karşı düzensizliğe da (izin vermeyeceğiz).” tabirini kullandı.

Miçotakis’ten tehditkar ifadeler

Miçotakis ise Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ı tehdit ettiğini tez ederek, “Adalarımıza gece geleceklerini söyleyenleri, gün ışığında bekliyoruz. Haklı ve güçlünün kimin olduğunun net olarak görüleceği vakitte.” diye konuştu.

Yunanistan’ın caydırıcı bir güç olmanın yanı sıra, bir iş birliği gücü de olduğunu ileri süren Miçotakis, “Kapılarımızı tahriklere kapalı tutuyoruz, diyaloğa değil.” dedi.

“Yunanistan’ın dayanışmasını unutmyacağız”

Öte yandan Fransa’nın yaz aylarında karşı karşıya kaldığı orman yangınlarıyla çabada Yunanistan’ın dayanağından dolayı teşekkür eden Macron, bu dayanışmayı unutmayacaklarını söyledi.

AA’nın haberine nazaran, Fransa Cumhurbaşkanı, Ukrayna-Rusya Savaşı’yla birlikte Ukrayna’ya takviye ve bu ülkenin yine inşası, nükleer güvenliğin yanı sıra global besin krizinin de toplantının gündem hususlarından biri olduğunu lisana getirdi.

Ukrayna tahılının ihracı

Karadan ve ırmaktan “dayanışma yollarıyla” ihraç edilen Ukrayna tahılına atıfta bulunan Macron, “Burada şunu söylemek istiyorum, deniz yolları hakkında ne denilirse denilsin, bu ‘dayanışma yolları’ şimdiye kadar Ukrayna’dan en fazla hububat ihraç edilmesini sağlayan (yollar).” dedi.

Related Posts

Can Öncü, Katalonya’daki ilk yarışta podyumda yer aldı

Türkiye’nin yetiştirdiği en yetenekli motosiklet sporcularından biri olan Red Bull sporcusu Can Öncü, 2022 Dünya Supersport Şampiyonası sezonunun …

Popocatepetl Yanardağı’nda 24 saatte 7 patlama

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’ndaki hareketlilik devam ediyor. Meksika Ulusal Afet Tedbire Merkezi (CENAPRED) tarafından yayınlanan günlük …

Meksika’da korkutan zelzele: 6.8 ile sallandılar

Son günlerde zelzelelerin art geriye yaşandığı Meksika’da bir sarsıntı daha meydana geldi. Meksika, perşembe sabahına 6.8 büyüklüğünde bir …

Anayasa Mahkemesi’nden ‘öğrenim kredisi borcu’ kararı

Resmi Gazete’de yer alan karara nazaran, Antalya’da bir kişi, yükseköğrenim kredi borcunun birden fazla taksitinin ödenmemesi nedeniyle tüm …

Sivil mimarlık mükafatı aldılar

Fatih Belediyesinin Tarihi Kentler Birliğinin düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Muhafaza Proje ve Uygulamalarını Özendirme Müsabakasına …

İzmir’de belediye otobüsü ile motosiklet çarpıştı: 1 kişi ömrünü yitirdi

Edinilen bilgiye nazaran kaza, saat 19.10 sıralarında Buca ilçesi Belenbaşı Mahallesi Hürriyet Caddesi üzerinde meydana geldi. H.C. yönetimindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.