Geri dönüştürülmüş pet şişede Avrupa liderliğine soyundu

Balkanlar’ın tek granül pet üreticisi olan Polisan Hellas, geri dönüşümle başarı hikâyesi yazmayı hedefliyor. Kimya, boya ve liman işletmeciliği sektörlerinde faaliyet gösteren Polisan Holding’in yurtdışı yatırımları arasında yer alan Polisan Hellas, geri dönüştürülmüş pet şişede Avrupa ve Balkanlar’ın en önemli tedarikçisi olmak için kolları sıvadı.

Yunanistan Volos’taki fabrikasında bir basın toplantısı düzenleyen Polisan Hellas’ın Ülke Müdürü Cenk Bitlis, 1998’de kurulan firmayı 2013’te Polisan bünyesine kattıklarını belirterek, şirketin Yunanistan ve Balkanlar’daki tek polietilen pet granül üreticisi olduğunu söyledi.

R-PET’E ODAKLANDI

Fabrikada yıllık üretim kapasitesinin 84 bin tona ulaştığını, bunun 5 bin 400 tonunu preform (pet şişe) üretiminin oluşturduğunu ifade eden Bitlis, “Yılda 200 milyondan fazla preform üretebiliyoruz. Polisan Hellas’taki üretimin yüzde 70’ini Yunanistan’a, geri kalan kısmını ise Balkanlar ve Avrupa’daki diğer ülkelere satıyoruz. Polisan Hellas’ın geleceğe yönelik planlamalarının odağında ise r-Pet bulunuyor” dedi.

4 MİLYON EURO YATIRIM

Polisan Hellas’ın 2019’da geri dönüştürülmüş pet granül satışlarına başladığını anımsatan Bitlis, şu bilgileri verdi: “Bu alana yönelik yatırımlarımızın kapsamını genişleterek 2021’de r-Pet preform üretimine geçtik. Planlama dahilinde bu alanda yeni yatırımların startını da verdik. 2023 yılı için 4 milyon ’luk yatırım belirledik. Kolları sıvadık, yatırıma bu çeyrekte başlıyoruz. Bu bütçenin 3 milyon Euro’sunu r-Pet, geri kalanını ise iyileştirme ve genel bakım yatırımları oluşturuyor. Yunanistan’daki tek üretici biziz. Yüzde 70-75’ini biz satıyoruz. Yunan pazarına bir gün içerisinde mal teslim edebilirken, Balkanlar’dan gelen talebe 48 saatte cevap verebiliyoruz.”

YENİ KAPILAR AÇIYOR

Bitlis’in verdiği bilgilere göre şirket bu yatırımlara pet pazarının stratejik oyuncularından biri haline gelmeyi amaçlıyor. Bu amacın arkasında AB’nin Yeşil Mutabakat çerçevesinde 2025 yılına kadar yüzde 25, 2030’a kadar yüzde 30 olacak şekilde r-Pet kullanımını zorunlu hale getirmesi var. Bitlis, bu nedenle Volos’ta üretilen ürünlerin Polisan Hellas için yeni fırsat kapıları oluşturduğuna da dikkat çekti.

9.4 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

-Geçen yıl Avrupa’da 1.8 milyon ton pet kullanıldığını belirten Bitlis’in verdiği rakamlara göre pet tüketiminin 2025’te 2.78 milyon, 2029’ta ise 3.23 milyon tona çıkması bekleniyor. 2022’de 9.4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan global geri dönüştürülmüş pet pazarında 2030’a kadar yıllık ortalama yüzde 7.4 büyüme beklendiğini de aktaran Bitlis, Polisan Hellas olarak geri dönüştürülmüş pet granül alanında bölgesel iş ortaklıkları kurma planları yaptıklarını söyledi. Coca-Cola, Nestle, Alpla, Resilux gibi şirketlerin bulunduğu müşteri portföyüne sahip olduklarını anlatan Bitlis, “Hedefimiz r-Pet ile preform tabanlı ürünleri sayesinde Avrupa ve Balkanlar’ın en önemli tedarikçisi olmak” dedi.

GÖÇ VE KENTSEL DÖNÜŞÜM BOYA PAZARINI BÜYÜTECEK

-Volos’taki toplantıda konuşan Polisan Holding CEO’su Mehmet Hacıkamiloğlu da Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. İyileştirme sürecinde inşaat sektörünün yanı sıra da boya üreticilerinin de ilgili bakanlık tarafından Ankara’ya davet edildiğini söyleyen Hacıkamiloğlu, ‘‘TOKİ’nin yapacağı konutlar için ihtiyaç duyulan 35 bin ton boyanın karşılanıp karşılanmayacağına ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Türkiye’de yıllık 600 bin ton boya tüketiliyor. Biz Polisan olarak 35 bin tonu çok rahat karşılarız” dedi. 35 bin tonun sadece TOKİ’nin yapacağı konutlar için olduğunu, bunun yanı sıra özel sektörün yapacağı konutlar da bulunduğunu ifade eden Hacıkamiloğlu, ‘‘Ayrıca büyük şehirlerde kentsel dönüşüm var, göçler var. Bu nedenle önümüzdeki iki yıl inşaat malzemeleri üreten şirketlerin performansının iyi olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir