“Gezi’de vardık, bugün de varız, yarın da olacağız”

Türkiye Barolar Birliği Lideri Erinç Sağkan TBB İdare Şurası üyeleriyle birlikte, Seyahat tutuklularını ziyaret etti. Sağkan, Seyahat davasının yargının katledilmesinin bir örneği olduğunu vurgulayarak, “Gezi’de savunulan tüm hakları TBB olarak sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Lideri Erinç Sağkan, İdare Şurası üyeleri Ercan Demir ile Erhan Toprak ve İstanbul Barosu Lideri Mehmet Durakoğlu, Silivri Cezaevi’nde Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Ali Hakan Altınay ile Avukat Selçuk Kozağaçlı’yı ziyaret etti.

SAĞKAN: “DREYFUS DAVASI” 

TBB Lideri Sağkan, “Daha evvel ömürlerini kaybeden Ali İsmail Korkmazlar, Berkin Elvanlar beedel ödedi, artık de yıllardır tutuklu olan Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay ödüyorlar” diyerek başladığı konuşmasında şunları kaydetti:

“Çok net olarak tabir edeyim Seyahat yargılaması bu ülkenin Dreyfus davasıdır. Seyahat davası yargının katledilmesinin bir örneğidir. Seyahat’in dokuzuncu yıl dönümünde buradan şunu söz etmek isteriz. Seyahat’te savunulan tüm hakları Türkiye Barolar Birliği olarak sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Seyahat’te vardık, bugün de varız, yarın da var olacağız.”

Sağkan bir soru üzerine içerdekilerin verdiği bildirisi şu sözlerle aktardı: 

“Gezi tutukluları, bu davanın siyasetin alet edildiği bir yargılama olduğunun son derece farkında olarak bir bedel ödediklerini biliyorlar. Şunu tabir ettiler, ‘Gezi’nin ideolojisi olan eşitlik için özgürlük için bir bedel ödenmesi gerekiyordu ve bu bedeli bizlerin ödemesi gerekiyorsa bu bedeli ödemeye hazırız. Burada olup olmamanın hiçbir ehemmiyeti yok. Kâfi ki o ideoloji bu ülkenin topraklarında hayata geçsin. Kâfi ki Türkiye Cumhuriyeti eşit, özgür, demokrasinin içselleştirildiği, insan haklarının korunduğu bir ülke haline gelsin. Biz bu bedeli ödemeye hazırız’ dediler. Bize verdikleri bildiri da bu.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.