0

İstanbulkart HES kodu nasıl alınır? İstanbulkart HES kodu tanımlama, eşleştirme nasıl yapılır?

Türkiye’nin tüm illerini kapsayan zorunluluk kapsamında tüm kullanıcıların HES kodunu İstanbulkart ile eşleştirmesi istendi. Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs önlemleri kapsamında aldığı kararda toplu ulaşımda HES kodu kontrolü yapılması zorunlu hale getirildi. Şehir içi ulaşımın daha güvenli hale gelmesini amaçlayan uygulamada son tarihe az kaldı. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar “İstanbulkart HES kodu nasıl alınır? İstanbulkart HES kodu tanımlama, eşleştirme nasıl yapılır?” sorularını araştırmaya başladı. İşte konuyla ilgili detaylar..

Sağlık Bakanlığı’nın uygulaya koyduğu ve İçişleri Bakanlığı’nın da tüm toplu taşıma araçlarına binerken zorunlu kıldığı HES Kodu İstanbulkart eşleştirmesi için süreç 15 Ocak’ta başlayacak.  İstanbulkart HES Kodu eşleştirmesi için öncelikle kişinin HES Kodu’na sahip olması gerekecek. Hes Kodu’nu almak için Sağlık Bakanlığı’nın https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html adresini ziyaret etmek yeterli olacak.

İstanbulkart HES kodu tanımlama, eşleştirme nasıl yapılır?

Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığın HES Kodunu, kişisel bilgiler ve telefon numarası https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak tanımlanabilecek. Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısı iseniz uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanı yapabilirsiniz.

İSTANBULKART HES KONU TANIMLAMA BAŞVURU EKRANI

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir