Kiev’i ziyaret eden üç önder, Zelenskiy’le görüştü

Ukrayna’nın başşehri Kiev’e giden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Scholz ve İtalya Başbakanı Draghi, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’le bir ortaya geldi.

Ukrayna’nın başşehri Kiev’e giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’le bir ortaya geldi.

Savaşın başından bu yana diplomatik tahlil için uğraş gösteren üç önder, Rus işgalinin başından beri birinci sefer Zelenskiy’le yüz yüze görüştü.

Görüşme öncesinde üç önder, Rus hücumları sonucu büyük yıkımın yaşandığı İrpin kasabasını dolaştı. Yıkılan konutları inceleyen Macron, “Burası barbarlıkla lekelenmiş kahraman bir kent” dedi.

SİRENLER PANİĞE YOL AÇTI

Rusya önderi Vladimir Putin’le temasları nedeniyle eleştirilen Avrupa’daki esas üç ülkenin başkanı Ukrayna’ya dayanaklarını göstermek ve birlik bildirisi vermek için gece treniyle Kiev’e gitti. Üç başkanın ziyareti sırasında kentte sirenler çalmaya başlaması paniğe yol açarken, Kiev’de kaldıkları otelin etrafına hava atakları düzenlenmesinden tasa ediliyor.

Putin’le sık sık telefonda görüşmeleri nedeniyle yansıların maksadında olan Avrupalı üç önderin Kiev ziyareti için hazırlıklar uzun müddettir devam ediyordu. Daha evvel birçok ülkeden yetkili Kiev’i ziyaret ederken üç ismin ziyarette bulunmaması tartışmalara yol açmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.