Koronavirüs aşılarında dikkat çeken detay! Milyonda 1 ihtimal

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama çalışmaları sürüyor. Fakat alerjisi olan kişiler aşı olmak konusunda endişe yaşıyor.  Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Merve Tepetam konuya ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüs aşılarının ciddi alerji yapma ihtimalinin milyonda 1 olduğunu belirten Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Merve Tepetam, “Riskli olan ve daha önce aşı alerjisi olan hastalar da mutlaka alerji uzmanına başvurmalı” dedi. Sabah’a konuşan Tepetam, “Alerjisi, astımı, egzaması, ürtikeri, ağızdan alınan ilaç alerjisi, besin alerjisi ya da arı sokmalarına karşı alerjisi olan hastalar Covid-19 aşılarını rahatlıkla hastane ortamında 30 dakika bekletilmek kaydıyla olabilirler.

Ölümle ilgili çok ciddi veri yok şu anda elimizde ama alerjik reaksiyondan dolayı ölen hasta tespit edilmedi. Bu aşıların alerji yapma potansiyeli milyonda bir ile 10 arasında ama ciddi alerjik reaksiyon riski sadece milyonda bir. Riskli olan ve daha önce aşı alerjisi olan hastalar mutlaka alerji uzmanına başvursunlar” dedi.

Hastaların alerjik reaksiyon konusunda çekinmekte haklı olduklarını dile getiren Doç. Dr. Fatma Merve Tepetam, “Daha önce enjeksiyon şeklinde yapılan yani damar yolundan kas içine uygulamalarla ilgili ciddi ilaç alerjik reaksiyon öyküsü olan hastalar ve aşı alerjisi öyküsü olan hastalar risk altında. Özellikle BioNTech aşısında çünkü BioNTech aşısında polietilen glikol dediğimiz birtakım ilaçlarda bulunan ilaçların etki süresini uzatan stabilizatör dediğimiz maddeler mevcut. Onlarla bir çapraz reaksiyon meydana gelebiliyor. Ancak bizler alerji kliniğimizde bu tarz hikâyesi olan hastalarımıza cilt testleri yaparak risk değerlendirmeleri yapabiliyoruz ve ona göre de aşı önerebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Aynı gruptan aşı olmayın”

Alerjisi olan hastaların aşı olduktan sonra sağlıklı bir birey kadar korunabileceğini belirten Tepetam, şöyle devam etti: “Peki, koronavirüs aşısı olduktan sonra aşıyla ilgili reaksiyon gösterirlerse ne yapmalılar? İlk 4 saat içerisinde reaksiyon olduysa bu hafif bir reaksiyon bile olsa aynı gruptan aşı olmamaları gerekiyor. Örneğin BioNTech aşısı olduysa ikinci dozda aynı aşıyı olmamalılar. Hastada reaksiyon olduktan sonra bu gerçekten alerjik reaksiyon mu yoksa psikolojik nedenler mi bunun doğrulanması için mutlaka alerji uzmanına başvurmalılar.”

Related Posts

İnme nedir? İnmenin belirtileri nelerdir? İnmeden nasıl korunulur?

Sıklıkla gördüğümüz, halk arasında felç olarak adlandırılan tıp literatüründe “inme” olarak bilinen hastalığın beyinde oluşan bir takım kan …

Bakan Koca’dan taban ek ödeme katsayılarına ait açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, birinci basamak sıhhat kuruluşlarında taban ek ödeme kat sayısının 0,5 olarak görünmesinin sonucun 0,5’le hudutlu …

Doğu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları yoğun seyrediyor

Doğu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları yoğun seyrediyor KTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı …

Palavra söyleme hastalığı nedir? Patolojik yalancılık ile nasıl başa çıkılır?

Yalan söyleme hastalığı (mitomani) kişilik bozukluğu üzere, altta yatan bir zihinsel sıhhat durumunun bir işareti olabiliyor. Palavra söyleme …

Koca’dan ‘intern tabiplerin ödemeleri’yle ilgili açıklama

Bakan Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu sözlere yer verdi: “İntern hekimlere yapılan ödemenin minimum fiyat seviyesine …

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin

Cilt parlaklığı direkt bedenin sıhhatine bağlıdır. Ve ne kadar serum ve güçlendirici, vitamin kremi ve maske uygularsanız uygulayın, cilt ana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.