LGS tercihleri nereden, nasıl yapılır? e Okul LGS tercih ekranı…

LGS tercihleri için beklenen gün geldi. LGS tercih süreçleri 4 Temmuz ile 20 Temmuz ortasında gerçekleştirilecek. Tercih süreci öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yahut rastgele bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecek. LGS tercihlerinin kesinlikle ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor.

LGS tercih süreçleri bugün itibariyle başlıyor ve 16 gün boyunca devam edecek. Öğrenciler, birinci olarak Lokal Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacak. Lokal yerleştirme tercihlerinden birinci 3 okulu Kayıt Alanından seçmek koşuluyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecek. Merkezî İmtihanla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

E OKUL LGS TERCİH EKRANI

LGS TERCİH ROBOTU

LGS TERCİHLERİ NE VAKİT BAŞLIYOR, BİTİYOR?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak ortaöğretim kurumları tercihleri 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü başlayacak olup 20 Temmuz 2022 saat 17.00’ye kadar sürecek.

LGS TERCİH KILAVUZU

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Tercih süreci öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yahut rastgele bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler kesinlikle ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

– İmtihana giren ve Merkezî İmtihan Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler lokal yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Lokal Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî İmtihanla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacak.

– Öğrenciler; Merkezî İmtihan Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Mahallî Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 kümede tercih yapabileceklerdir. Merkezî İmtihana girmeyen öğrenciler ise Lokal Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 kümede tercih yapabileceklerdir.

– Öğrenciler, birinci olarak Lokal Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacak. Lokal yerleştirme tercihlerinden birinci 3 okulu Kayıt Alanından seçmek koşuluyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde; tıpkı okul cinsinden (Anadolu Lisesi, Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek. Mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt sürecini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî imtihanla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî İmtihanla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

– Elektronik ortamda tercih süreçlerini yapamayanlar için okul müdürlükleri, tercih süreçlerini öğrenci velisinin talebi üzerine, velinin doldurup imzalayarak verdiği “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1”e bağlı kalarak veli ismine yapacaktır. (20 Temmuz 2022 saat 17.00’ye kadar)

LGS SONUÇLARI SORGULAMA

LGS TERCİH SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 25 Temmuz 2022 tarihinde “www.meb.gov.tr” adresinde ilan edilecek.

YEREL YERLEŞTİRME ALANINDAKİ OKULLAR NASIL ANLAŞILIR?

Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar;

Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine nazaran Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine nazaran bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan vilayet içindeki öteki kayıt alanları ile vilayet dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

Related Posts

Almanya’da havalimanlarının Türk emekçi daveti: ‘Başvuru süreci kısaltıldı’

Bu yıl Avrupa’da corona virüsü tedbirlerinin kaldırılmasının akabinde baş gösteren seyahat kaosunun en çok etkilediği ülkelerden biri olan …

Meral Akşener’den ’emekli maaşı’ çıkışı

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, ”Ey emekliler, söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler. 1500 lira emekli maaşı alanlar vardı. Sizden …

Konyaspor Avrupa’ya konutunda veda etti: 2-4

Konyaspor UEFA Avrupa Konferans Ligi 3. ön eleme çeşidi rövanş maçında, deplasmanda kazandığı avantajı kullanamadı. Yeşil-beyazlılar …

Polis oyuncak ayının nefes aldığını fark edince aradığını buldu

Greater Manchester polisinin bugün Twitter hesabından duyurduğu bir operasyon, toplumsal medyanın en çok konuşulan bahislerinden birisi haline …

Fenerbahçe, Aboubakar’ı istiyor

Fenerbahçe, Beşiktaş’ın 2 eski yıldızı Vincent Aboubacar’ı transfer etmek için düğmeye bastı. Portekizli teknik adam Jorge Jesus da Kamerunlu …

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’le birinci üçlü toplantısını Stockholm’de yapacak

Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik müracaatlarına çekincelerini kaldırdığı Madrid Doruğu öncesi kabul edilen üçlü protokolde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.