Meral Akşener’den ’emekli maaşı’ çıkışı

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, ”Ey emekliler, söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler. 1500 lira emekli maaşı alanlar vardı. Sizden öğrendim. Anlata anlata bir noktaya geldi lakin bizim dediğimiz şuydu; en düşük emekli maaşı, taban fiyat kadar olmalıdır” dedi.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Türkiye çapında esnaf ziyaretlerinin ikinci tipine devam ediyor.

Akşener, bugün esnaf ziyareti için gittiği Aksaray’da kendisini bekleyen vatandaşlara seslendi.

20 Ocak 2020’den bu yana vilayet il, ilçe ilçe, dükkan dükkan gezdiğini belirten Akşener, “Burada bir maksadım var. Çok uzun bir vakittir sizin sıkıntılarınızın konuşulmadığı, buna karşılık şuculuk-buculuk üzerinden siyasetçilerin birbirlerine laf çaptırdığı ancak sizin derdiniz konuşulmadığı için de her birinizin çırak çıktığı bir sistem var bu ülkede.” dedi.

“SEÇMEN, SİYASETÇİ İÇİN VELİNİMETTİR”

Esnaf dükkânları içindeki müşteriler üzere siyasetçiler için de seçmenin velinimet olduğunun iletisini veren Akşener, “Velinimetine ‘terörist’ diyebilir mi, diyemez. ‘Nankör’ diyebilir mi, diyemez. ‘Şükürsüz’ diyebilir mi, diyemez” halinde konuştu.

İster iktidarda ister muhalefette olsun, siyasetçilerin kederlere bulacakları tahliller üzerinden rekabet etmesi gerektiğini söz eden Akşener, “Dolayısıyla siz olmazsanız, siyaset olmaz. Siz olmazsanız hiçbir şey olmaz.” diyerek alandakilere seslendi.

“ESNAF İÇİN MÜŞTERİSİ VELİNİMET OLDUĞU İÇİN O DÜKKÂNLARA GİRDİM”

Akşener şöyle devam etti:

*Esnaf için müşterisi velinimet olduğundan o dükkânlara girdim. İstedim ki o dükkânların içindeki müşteriye hürmet görülsün.

*Hem de o dükkânların içinde, bu gece ne pişireceğini düşünen konut bayanın zahmeti görülsün. 92 puanla atanamayan gencin ağlaması görülsün.

*Bağıra bağıra ağlayan annesinin sesi duyulsun. ‘Ben 92 puan aldım. Yanımdaki arkadaşımın ayısı-dayısı vardı. 58 puanla atandı’ deyip intiharın eşiğine gelmiş, o gencin acısı görülsün.

 “TÜRKİYE’DE BİR HARAMİ NİZAM VAR”

Çiftçinin yüksek gelen faturalarına ait de konuşan Akşener, şunları söyledi:

*Dün Nevşehir’de, bir gün evvel Niğde’de bugün de Aksaray’dayım. İç Anadolu Bölgesi’nde hepinizin sıkıntısı suyun kaybolması, elektrik pompasıyla su çıkarılarak sulama yapılıyor.

*113 bin liralık elektrik faturası gördüm. Hasebiyle 60 bin liralık ve 53 bin liralık fatura gördüm.

*Yahu 3 ayda 180 bin lira ödemek zorunda kalan bir çiftçinin malından elinde ne kadar para kalabilir.

*Bunun içine bir de mazotu, ilacı, gübreyi koyun, geriye ne kalır? Artık Türkiye’de bir harami sistem var. Kim ne derse desin, 5 maaş alan danışman var mı bu ülkede?

*10-15 maş alan var mı? Var… Artık sen susuzluk sıkıntısı çekerken 15 maaş alıp cebine koyan, yan gelip yatan danışmanlar varsa bunun ismi harami tertiptir.

*Dolayısıyla bütün bunları konuşturmamak şuculuk buculuk üzerinden herkesi birbirine kırdıran o lisanı reddediyoruz. O yün yumaklarını ayaklarınıza dolaştırmaya çalışanları reddediyorum.”

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI MİNİMUM FİYAT KADAR OLMALIDIR”

En düşük emekli maaşının taban fiyat düzeyine çıkartılması gerektiğine vurgu yapan Akşener, şu tabirleri kullandı:

*Emekli maaşı… Söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler bin 500 lira emekli maaşı alanlar vardı.

*Bizim dediğimiz şuydu; en düşük emekli maaşı minimum fiyat kadar olmalıdır. Bunu bu arkadaşlar yaptı yaptı, yapmadılar biz yapacağız az kaldı.

*Hani treniniz ne oldu kara tren, ne oldu havaalanı, ne oldu çökülen çiftlikler? Artık bu bir harami sistemdir.

*Şimdi bu harami sistemi oylarınızla değiştirme imkânı var. Şayet şuculuk buculuk üzerinden birbirinize düşerseniz siyasetçi yan gelip yatar. Mülakat denilen o haksızlık sistemini ortadan kaldıracağız, netlikle söylüyorum.

“BU NİZAMI BİR ARADA DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Türk Telekom’un bölümü ve Ankapark’a ait de konuşan Akşener, milletin cebinden 38 milyar liranın buralara gittiğini söyledi.

Akşener, şu tabirleri kullandı:

*24 milyar TL sizin cebinizden, Türk Telekom’dan alındı Hariri’nin cebine koydular. Erdoğan’ın aile dostu. Reva mı, hak mı bu? Artık Ankara’da Ankapark diye bir park yapmışlar 14 milyar lira harcanmış.

*Garibim dinozorların yolunmadık, çalınmadık bir tarafı kalmamış. Buraya 14 milyar lira harcanmış.

*Toplayın ikisini 38 milyar lira… 38 milyar lirayla ne olurdu, kara tren buraya gelirdi, elektrik paralarında yüzde 50 indirim, KYK borcu olan gençlerin borcu ödenebilirdi, mazotta yüzde 50 indirim yapılabilirdi.

*Ve çiftçinin girdi maliyetlerinin tümüne yüzde 50 indirim yapılabilirdi. Bu nizam harami bir sistemdir, bu nizamı birlikte değiştireceğiz.

“AKSARAY, UYUŞTURUCU YATAĞA OLDU RESMEN”

Akşener’in mikrofonu verdiği bir bayan, “Uyuşturucuyu kimse tutamadı. Çocuklarımıza yardımcı olun. Uyuşturucu bağımlısı çocuklarımızın durumu çok berbat. Aksaray resmen uyuşturucu yatağı oldu şu anda” siteminde bulundu.

“GENÇ YAŞIMDA HAYALLERİMİ YİTİRDİM”

Daha sonra mikrofonu alan bir genç ise, “KPSS ne olacak genel liderim? 74-84 puan alanlar ne olacak? Bu soruları çalanlara ne çeşit bir ceza verilecek? Bizim buramıza kadar geldi. Ben bu genç yaşımda hayallerimi yitirdim. Söyleyecek kelamım kalmadı” sözlerini kullandı.

“BİZ MİLLETİMİZİN, ASLİ ÖGENİN YANINDA OLACAĞIZ”

Vatandaşların konuşmasının akabinde tekrar mikrofonu eline alan Akşener, kelamlarını şöyle noktaladı:

*Şu mikrofonu şurada gezdirsem herkesin bir sıkıntısı var, işte benim yapmaya çalıştığım şey bu sıkıntının kamuoyuna mal edilmesi.

*İktidar bu meselelerin çözülmesi için sizin tarafınızdan görevlendirilir, muhalefet de sizin avukatlığınızı yapmak için sizin tarafınızdan görevlendirilir.

*Kavga etmenin bir manası yok. Yün yumaklarını bundan sonra kabul etmiyorum saygıdeğerler.

*Ağalar, istediğiniz kadar oculuk, buculuk yapın.  Biz milletimizin, asli ögenin yanında olacağız. Bu sıkıntıları çözdüler, çözdüler. Çözemediler, az kaldı biz çözeceğiz.

Related Posts

Can Öncü, Katalonya’daki ilk yarışta podyumda yer aldı

Türkiye’nin yetiştirdiği en yetenekli motosiklet sporcularından biri olan Red Bull sporcusu Can Öncü, 2022 Dünya Supersport Şampiyonası sezonunun …

Popocatepetl Yanardağı’nda 24 saatte 7 patlama

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’ndaki hareketlilik devam ediyor. Meksika Ulusal Afet Tedbire Merkezi (CENAPRED) tarafından yayınlanan günlük …

Meksika’da korkutan zelzele: 6.8 ile sallandılar

Son günlerde zelzelelerin art geriye yaşandığı Meksika’da bir sarsıntı daha meydana geldi. Meksika, perşembe sabahına 6.8 büyüklüğünde bir …

Anayasa Mahkemesi’nden ‘öğrenim kredisi borcu’ kararı

Resmi Gazete’de yer alan karara nazaran, Antalya’da bir kişi, yükseköğrenim kredi borcunun birden fazla taksitinin ödenmemesi nedeniyle tüm …

Sivil mimarlık mükafatı aldılar

Fatih Belediyesinin Tarihi Kentler Birliğinin düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Muhafaza Proje ve Uygulamalarını Özendirme Müsabakasına …

İzmir’de belediye otobüsü ile motosiklet çarpıştı: 1 kişi ömrünü yitirdi

Edinilen bilgiye nazaran kaza, saat 19.10 sıralarında Buca ilçesi Belenbaşı Mahallesi Hürriyet Caddesi üzerinde meydana geldi. H.C. yönetimindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.