Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin

Cilt parlaklığı direkt bedenin sıhhatine bağlıdır. Ve ne kadar serum ve güçlendirici, vitamin kremi ve maske uygularsanız uygulayın, cilt ana besin ölçüsünü içeriden alır.

Sağlıklı bir cilt için sağlıklı beslenmek kaidedir. Ayrıyeten yaşlanma aksisi besinler vardır. Bu besinleri tertipli olarak diyetinize dahil ederseniz, olumlu değişiklikleri çabucak fark edebilirsiniz.

İşte cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin:

Greyfurt

C vitamini, pantotenik asit, bakır ve A vitamini bolluğu sayesinde greyfurt yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Çalışmalar, greyfurtların hücre yenilenmesini ve yenilerinin gelişimini desteklediğini göstermiştir.

Böğürtlen

Böğürtlen yalnızca birçok hastalığı önlemekle kalmaz, birebir vakitte kırışıklıklar, pigmentasyon ve ciltteki renk değişikliği ile de tesirli bir biçimde savaşır.

Kivi

Kivideki beta karoten ölçüsü, hücre DNA’sını hasardan korur. İçerdiği antioksidanlar hür radikallerin tesirini sonlandıran bir tesire sahiptir ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Vücudun süratli cilt yenilenmesi için çeşitli vitaminlere gereksinimi vardır. Kivideki yüksek C vitamini, kıymetli bir yaşlanma aykırısı protein olan kolajen üretimini uyarır.

Limon

Limon gerçek bir gençlik iksiridir, bu yüzden onu sistemli olarak beslenmenize dahil etmeniz gerekir. Uygun hücre gelişimini ve beyin işlevini destekleyen değerli bir vitamin olan folik asit açısından zengindir.

Limon, yaşlanmayı yavaşlatan ve cildi besleyen eşsiz flavonoid bileşikleri içerir. Limonların antibiyotiklere emsal bir antibakteriyel tesire sahip olduğu bilinmektedir.

Domates

Domateslerde bulunan karotenoidler cildi güneş ışığının olumsuz tesirlerinden korur. Kızarıklığı yatıştırdıkları ve cilt yenilenmesini hızlandırdıkları için yanıklar için bir deva olarak da güzeldirler.

Tomatidin, yaşlanma sürecini yavaşlatan sadece domateslerde bulunan güçlü bir bileşiktir.

Havuç

Havucun beden için birçok yararlı özelliği vardır ve hem çiğ hem de pişmiş olarak yenildiğinde eşit derecede tesirlidir. Havuç A vitamini, biotin, lif, C vitamini ve daha birçok husus bakımından zengindir. Havucun yalnızca göz sıhhatini güzelleştirmekle kalmayıp tıpkı vakitte kemikleri güçlendirdiği ve cilt yenilenmesini desteklediği kanıtlanmıştır.

Patlıcan

Yüksek protein içeriğiyle öne çıkan patlıcanlarda bulunan fenolik bileşikler, yaşlanma sürecini hızlandıran istenmeyen kimyasalları azaltmaya yardımcı olur.

Ceviz ve yağlı tohumlar

Cildi etrafın ziyanlı tesirlerinden koruyan ve E vitamini ve omega 3 yağ asitleri açısından varlıklı olan ceviz cilt için şahanedir. Ayrıyeten chia, susam, kabak yahut keten tohumları da çinko bakımından güçlü oldukları için pürüzlü cildi düzeltmeye yardımcı olur.

Avokado

Sağlıklı ömür listelerinde birinci sıralarda yer alan ve gerçek bir besin deposu olan avokado, cilt sıhhati için harikadır. Bu yeşil meyve, yüksek ölçüde E vitamini içerir ve sağlıklı cilt ve saçlar için çok kıymetli olan antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıyeten avokado, cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyen folik asit içerir.

Koyu yeşil yapraklılar

Koyu yeşil yapraklı sebzeler bağırsak işlevini güzelleştiren lif bakımından zengindir. Bu, cildin sağlıklı görünümünü direkt tesirler. Yeşilliklerde bulunan antioksidanlar cilt hücrelerini hasar ve iltihaplanmadan korur ve tesirleri anında ortaya çıkar.

Related Posts

İnme nedir? İnmenin belirtileri nelerdir? İnmeden nasıl korunulur?

Sıklıkla gördüğümüz, halk arasında felç olarak adlandırılan tıp literatüründe “inme” olarak bilinen hastalığın beyinde oluşan bir takım kan …

Bakan Koca’dan taban ek ödeme katsayılarına ait açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, birinci basamak sıhhat kuruluşlarında taban ek ödeme kat sayısının 0,5 olarak görünmesinin sonucun 0,5’le hudutlu …

Doğu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları yoğun seyrediyor

Doğu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları yoğun seyrediyor KTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı …

Palavra söyleme hastalığı nedir? Patolojik yalancılık ile nasıl başa çıkılır?

Yalan söyleme hastalığı (mitomani) kişilik bozukluğu üzere, altta yatan bir zihinsel sıhhat durumunun bir işareti olabiliyor. Palavra söyleme …

Koca’dan ‘intern tabiplerin ödemeleri’yle ilgili açıklama

Bakan Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu sözlere yer verdi: “İntern hekimlere yapılan ödemenin minimum fiyat seviyesine …

Koronavirüste haftalık vaka sayısı 406 bin 322 oldu

SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna göre, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri arasında vaka sayısı 406 bin 322 olurken, 337 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.