Ölümlü kazada alkollü şoföre 5 yıl mahpus

İstanbul Kartal’da trafikte motosiklet şoförünün vefatına neden olan sanık, “bilinçli taksirle vefata neden olma” hatasından 5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Anadolu 34. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Seçkin Ocaklı ve tarafların avukatları ile kazada ölen Cengiz Şen’in eşi Emel Şen ve ailesi katıldı.

Suçun “bilinçli taksir” yerine “olası kastla” işlendiğini öne süren müşteki avukatı Özcan Alpaslan, dava belgesinin yetkisizlik kararıyla birlikte ağır ceza mahkemesine gönderilmesini istediklerini belirtti.

“PİŞMANIM”

Duruşmada son kelamı sorulan Nadir Ocaklı ise “Kesinlikle bu türlü bir şey olsun istemezdim. Olaydan ötürü pişmanım” dedi.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme, sanık Ocaklı’yı “bilinçli taksirle vefata neden olma” kabahatinden 5 yıl mahpus cezasına çarptırdı.

Sanığın geçmişte alkollü araç kullanmaktan iki kez ehliyetine el konulduğunu göz önünde bulunduran mahkeme, bu nedenle alt sondan uzaklaşılarak ceza verildiğini kayda geçirdi.

“VERİLEN CEZA YETERSİZ”

Duruşmanın akabinde açıklama yapan maktül Cengiz Şen’in eşi Emel Şen, davayı bir üst mahkemeye taşımayı düşündüklerini, verilen cezanın kâfi olmadığını söyledi.

“ISLAH OLMADIĞININ GÖSTERGESİ”

Sanığın davada 5 yıl ceza aldığını bildiren Şen, “1,64 oranında alkollü çıktı. Birkaç saat sonra test yapıldı. Yüksek bir promilde çıktı. Daha evvel de alkolden ehliyeti iki defa kaptırmış olması onun ıslah olmadığının göstergesidir. Biz muhtemel kasttan cezalandırılmasını istiyoruz. Tekrar davamızın peşindeyiz. Hakkımızı hukukumuzu aramaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Olayın trafikte meydana gelmesinden ötürü cezanın hafifletilmesini hakikat bulmadığını aktaran Şen, üst mahkemenin cezayı bozacağına inandığını kaydetti.

KAZADAN 6,5 SAAT SONRA ALKOLLÜ ÇIKTI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 18 Eylül 2021’de, sanık Seçkin Ocaklı’nın arabasıyla Kartal’da, Kadıköy istikametinde seyir halindeyken, motosiklet şoförü Cengiz Şen’e çarptığı belirtilmişti.

İddianamede, ağır yaralı halde hastaneye kaldırılan Şen’in 1 Ekim’de hayatını kaybettiği, sanık Ocaklı’nın kazadan yaklaşık 6,5 saat sonra yapılan analizde alkollü çıktığı tabir edilmişti.

Sanığın kan analizinde 0,64 promil alkole rastlandığı bildirilen iddianamede, bir insanın her saatte 0,15 oranında alkolün bedendeki tesirini kaybettiği dikkate alındığında Ocaklı’nın olay sırasında 1,64 promil alkollü sayılacağı aktarılmıştı.

Sanık Nadir Ocaklı’nın “taksirle mevte neden olma” hatasından 2 yıldan 6 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti.

Related Posts

Erdoğan-Anastasiadis görüşmesinde neler konuşuldu?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in mesken sahipliğinde Madrid’de düzenlenen Avrupa-NATO çalışma …

Ankara’da sağanak yağış: Bir kişi hayatını kaybetti

Ankara Valisi Vasip Şahin, kentte yaşanan sağanak sonrası meydana gelen su baskını nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı …

İsmail Balaban, Recep Kara ve Ali Gürbüz, Kırkpınar öncesi iddialı

Edirne Belediyesi’nce düzenlenen olan 661’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 1-3 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Koronavirüs salgını …

Akdeniz’de liderlik devam: 21. madalya geldi

Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nın 5’inci gününde Türkiye, 39 madalyayla genel sıralamada birinciliğini korudu.Oran kentinde 25 …

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Bartın’a 2 seyyar köprü

MSB’den yapılan açıklamada, “Bartın’daki selde yıkılan köprülerin yerine Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kullandığı seyyar köprülerden kurmak üzere …

İsveç ve Finlandiya’ya NATO yolu açıldı…Rusya’dan ilk açıklama!

Dün akşam Türkiye-İsveç-Finlandiya tarafından imzalanan Ortak Memorandum’da “Finlandiya ve İsveç’in PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.