Pentagon açıkladı: Blockchain sanıldığı kadar sağlam değil

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı bünyesinde olan ve ABD ordusu için son teknoloji teçhizat araştırması yapan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bir güvenlik araştırma kuruluşu olan Trail of Bits’i blok zincirini araştırmak için görevlendirdi. Trail of Bits ise blockchain araştırması için global pazarda önde gelen iki kripto para ünitesi olan Bitcoin ve Ethereum’a odaklandı .

Pentagon tarafından “Are Blockchains Decentralized, Unintended Centralities in Distributed Ledgers?” adıyla yayınlanan raporda blok zincirinin merkezi olmayan, hücumlara karşı savunmasız olduğu ve eski yazılımlar çalıştırdığı sonucuna ulaşıldı. Ayrıyeten rapor, bir küme iştirakçinin “tüm blok zinciri sistemi üzerinde çok ve merkezi denetim uygulayabileceğini” ortaya çıkardı.

Rapor, büyümeye devam eden güvenlik, finans ve kripto sanayileri başta olmak üzere birçok kesimde tasa uyandırdı.

Trail of Bits, mevcut Bitcoin trafiğinin %60’ının sırf üç İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) üzerinden aktığını tespit etti. Ayrıyeten Eski ve şifrelenmemiş yazılımlar ve blok zinciri protokolleri de kuruluş tarafından tespit edildi. Tüm bunlar blockchain’in sanıldığı kadar kusursuz olmadığını gösteriyor. 

Rapordan satırbaşları ise şu formda:

  • Kripto para ünitelerinde kullanılan şifreleme, tüm emeller için inançlı olsa da, savunucuların öne sürdüğü üzere güvenliği garanti etmez.
  • Bitcoin trafiğindeki düğümler (node) internet servis sağlayıcıları yahut Wi-Fi erişim noktası operatörleri aracılığıyla gözlemlenebilir.
  • Tor şu anda Bitcoin’deki en büyük ağ sağlayıcısıdır; Bitcoin düğümlerinin yaklaşık %55’i yalnızca Tor üzerindendi. Lakin makus niyetli klone bit Tor çıkış düğümü trafiğini değiştirebilir yahut düşürebilir.
  • Beş Bitcoin düğümünden birden fazlası, savunmasız olduğu bilinen Bitcoin çekirdek istemcisinin eski bir sürümünü çalıştırıyor.
  • Bir blok zincirini bozmaya yetecek varlık sayısı nispeten düşüktür: Bitcoin için dört, Ethereum için iki ve pay delili ağlarının birçok için bir düzineden az.
  • Düğümler ağın şimdiki olmayan yahut yanlış bir görünümüne sahip olduğunda, bu, standart bir %51 saldırısı gerçekleştirmek için gereken hashrate yüzdesini düşürür. 2021’in birinci yarısında, Bitcoin’e yapılan %51 saldırısının gerçek maliyeti, hash oranının %49’una yakındı. %51 kuralı ağ gecikmeleriyle kıymetli ölçüde düşürülebilir. (%51 saldırısı, blokzincirindeki hash oranının en az %51’ine sahip kişi yahut kümelerin, blokzincirindeki süreçleri kendi istekleri doğrultusunda değiştirebilmesi ve denetim edebilmesi durumunu tabir ediyor.)

 

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Xiaomi içerisinde fan ve soğutucu bulunan sırt çantasını tanıttı!

Popüler Çinli teknoloji devi Xiaomi, entegre fanlara sahip şık bir sırt çantasını ürün yelpazesine ekliyor. Çanta serinletme konusunda çok …

Realme C33’ün özellikleri ve renk seçenekleri sızdırıldı

Tipster Sudhanshu Ambhore, Realme’nin yakında tanıtması beklenen C serisine ait yeni telefonu Realme C33’ün özelliklerini sızdırdı …

YouTube, ‘Alternatif Kürtaj’ Videolarını Kaldırıyor

Dünyanın en büyük çevrimiçi video platformu YouTube, radikal ve bir o kadar da önemli bir karar aldığını duyurdu. Şirket tarafından yapılan resmi …

NASA, Kızıl Gezegen’de Mars Spagettisi’nin tuhaf fotoğrafını paylaştı

NASA’nın Perseverance keşif aracı Kızıl Gezegen’deki görevi sırasında oldukça ilginç görüntüler yakaladı. Araştırmacılar, gezegenin yüzeyinde …

ABD Raytheon hipersonik silahını muvaffakiyetle test etti

Konuya ait açıklamaya nazaran, kelam konusu operasyon, bu sınıfta 2013’ten bu yana yapılan 3’üncü başarılı test olarak kayda geçti.Hipersonik …

Microsoft, Windows ve bazı uygulamaları için Autopatch dönemini başlatıyor

Microsoft Autopatch’in resmi yayımı ile beraber Windows 11 güvenliğinizi yönetmek yakında çok daha kolay hale geliyor. İlk olarak Nisan 2022’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.