Selahattin Demirtaş, Politico’ya konuştu: Silah ve şiddet içeren her yönteme karşıyız; HDP, PKK’nın siyasi uzantısı değildir

T24 Dış Haberler

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Hiçbir şekilde şiddet kullanımını ve silahlı yöntemleri desteklemiyoruz” dedi.

Dünyanın önde gelen siyasi yayınlarından Politico’nun Avrupa edisyonuna konuşan Demirtaş, HDP’nin PKK ile bağlantısı olmadığını ifade etti.

“Kendimizi PKK’nın siyasi yapısı olarak nitelendirmiyoruz çünkü değiliz” diyen Demirtaş, “Biz bağımsız bir siyasi yapıyız” diye devam etti. 

Demirtaş, “Şiddet kullanımını ve silahlı yöntemleri hiçbir şekilde desteklemiyoruz” diye konuştu. 

Seçimlerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Demirtaş, “Geçen yıllarda Erdoğan‘ın otoriter baskı politikaları sebebiyle Kürtler de tüm muhalefet gruplarıyla birlikte hedef oldu. 12 seçilmiş Kürt milletvekili, 102 belediye başkanı, binlerce parti yetkilisi ve sempatizanı hapse atıldı. Onların yerlerine valiler ve diğer devlet yetkilileri kayyım atandı. Erdoğan, açıkça Kürtlere düşmanlık gösteren bir aşırı milliyetçi politikaya döndü ve ciddi anlamda Kürt desteği kaybetti” dedi.

Demirtaş, “Erdoğan’ın ilk turda ciddi bir farkla kaybedeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Politico, “Erdoğan’ın yüksek enflasyon, kayırmacılık ve kötü yönetimden doğan rahatsızlık nedeniyle hiç olmadığı kadar yenilgiye yakın olsa da, sonuçlar hala bıçak sırtı duruyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Erdoğan’ın yenilmesi durumunda ne olacağını düşündüğü sorulduğunda ise Demirtaş, “Ben Erdoğan’ın sonucu kabul edip ona saygı göstereceğini düşünüyorum. Başka türlüsünü düşünmek zor” yanıtını verdi.

Demirtaş, seçime geçmiş seçimlerde olduğundan da ciddi bir şekilde uluslararası sivil ve resmi gözlemciler gönderilmesi gerektiğini vurgularken, “Seçim güvenliği çok önemli” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*