Son dakika… Çavuşoğlu ve Lavrov’dan ortak açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak ikili ve uluslararası gündemdeki çeşitli konuları müzakere etmek üzere Türkiye’ye geldi.
 
Rus mevkidaşı Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamada bulunan Çavuşoğlu, “Sergey ile bugün tahıl koridoru meselesini de ele aldık. Anlaşmanın devam etmesine önem veriyoruz. Dünya gıda krizinin azaltılması bakımından da önem arz ediyor bu anlaşma” ifadesinde bulundu. 

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu şekilde: 

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile Brüksel’de bir araya geldik, kendisini Türkiye’ye davet ettim.
 
Rusya, Kahramanmaraş merkezli depremlerde destek ve dayanışma gösterdi. 
 
Sergey Lavrov ile Yoğun bir gündemimiz var. Tahıl anlaşmasını ve bölgesel gelişmeleri konuştuk.
 
(Tahıl) BM ile Rusya arasında bir anlayış var. BM’nin bu konuda gayretleri var. Biz de bu gayretleri destekliyoruz. Rusya’nın bu konuda beklentilerini karşılamak gerekiyor. Tahıl anlaşmasının uzatılması için bu sorunların hepsinin giderilmesi gerekiyor.
 
(Türkiye-Suriye normalleşme) ir iki toplantıda tüm meselenin halledilemeyeceğini biliyoruz. İstişarelerin devam etmesi gerektiğini biliyoruz. Önümüzdeki süreçte Rusya’dan gelecek haberle (dışişleri bakanları düzeyinde toplantı) hareket edeceğiz.
 
Rusya ile birlikte Libya’nın şeffaf bir demokratik seçime hazırlanması gerektiğine inanıyoruz. Rusya ve diğer aktörler ile Libya’nın birleştirilmesi için çabalarımızı devam ettireceğiz.
 
(Güney Kafkasya) Rusya ile yakın istişare içinde olmaya devam edeceğiz. 
 
Kıbrıs konusunda da görüş alışverilerinde bulunduk. 
 
Akkuyu dahil olmak üzere enerji iş birliği konularını da ele aldık. Turizm her zaman iş birliğimizin önemli bir unsuru.
 

Çavuşoğlu’nun ardından konuşan Lavrov’un açıklamaları ise şu şekilde:

 
(Deprem) Biz Türk dostlarımıza her türlü zorlukta yardımcı olmaya çalışıyoruz. Türk halkına en derin baş sağlığı dileklerimizi iletiyorum.
 
Kilit konuları değerlendirdik. İlişkilerin verimli olması, iki ülke liderinin samimi diyalog gerçekleştirmesinden kaynaklanıyor.
 
(Akkuyu) Türkiye’nin enerji güvenliğini güçlendirecek. 27 Nisan’da santralin birinci blokuna nükleer enerji konuşlandıracağız.
 
(Türkiye-Suriye normalleşme süreci) Rusya’nın arabulucuğu ile gerçekleştiriliyor. 
 
Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini destekliyoruz.

 

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir