Taliban’dan medya çalışanlarına saldırı

ABD’nin ülkeden çekilmesinin ardından Afganistan’da ilerleyişini hızlandıran Taliban bu kez medya çalışanlarını hedef aldı. Afgan yetkililer, Başkent Kabil’de Paktia Ghag radyosunun müdürü ve NAI isimli sivil toplum kuruluşuna üye Toofan Omar’ın vurularak öldürüldüğünü açıkladı. NAI başkanı Mujeeb Khelwatgar, “Omari, kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından öldürüldü” dedi.

Taliban: Bilgimiz yok

Kabil’deki yetkililer, saldırıyı Taliban’ın düzenlediğinden şüpheleniyor. Ancak bir Taliban sözcüsü Reuters’a verdiği demeçte, öldürülme ve kaçırılma olayıyla bilgisi olmadığını vurguladı.

Geçen ay NAI, bu yıl Afganistan’da en az 30 gazeteci ve medya çalışanının militan gruplar tarafından öldürüldüğünü, yaralandığını veya kaçırıldığını bildirdi.

Mahkumları serbest bıraktılar

Talokan kentinin bulunduğu Tahar vilayetinden meclis üyesi Eşref Ayni, Taliban’ın cezaevindeki mahkumları serbest bıraktığını ve hükümet binalarının kontrolünü aldığını söyledi. Ayni, yerel yetkililerin vilayet merkezine yakın bölgelere kaçtığını aktardı. Sar-i Pol’de de, Taliban’ın tüm kamu binalarına girdiği kaydedildi.

Taliban, Afganistan'da iki vilayetin merkezini daha ele geçirdi İlginizi Çekebilir Taliban, Afganistan'da iki vilayetin merkezini daha ele geçirdi 6.5 milyon Afgan kapımıza gelecek İlginizi Çekebilir 6.5 milyon Afgan kapımıza gelecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir