Yavru kedileri kürekle katletmişti, istenen ceza belli oldu

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede şikayetçi Ayşe Genç Usta’nın Bahçeşehir’de yaşadığı bir sitenin bahçe kısmında yeni doğuran bir kediyi ve yavrularını beslemeye başladığı anlatıldı.

Olay günü olan 19 Mayıs 2021 günü şikayetçi Usta’nın kedileri beslemek için yanlarına gittiğinde 4 yavru kediden 2 tanesinin hareketsiz yattığını gördüğü, kontrol ettiğinde kedilerin ölmüş olduğunu gördüğü belirtildi.

Şikayetçi Usta’nın kedilerin ölümüne başka kedilerin sebep olduğunu düşünerek evine gittiği anlatılan iddianamede, Usta’nın evinden kedilere baktığı sırada bir erkek şahsın elinde kürekle kedilere öldüresiye vurduğunu gördüğü öne sürüldü.

İddianamede, şikayetçinin hemen evinden çıkıp kedilerin yanına gittiği,  ne yaptığını sorduğunda şüphelinin kedilerin eşine saldırdığı ve bu nedenle kedileri öldürdüğü cevabını aldığı iddia edildi.

Şikayetçi Usta’nın kedilere baktığında anne kedinin de yerde hareketsiz yattığını gördüğü ve polisi arayarak şikayetçi olduğu belirtildi. Şüpheli Kemal Dağhan Akdağ’ın (42) da kedilerin saldırması nedeniyle şikayetçi olacağını beyan ettiği kaydedildi.

KÜREKLE KEDİLERE VURDUĞUNU KABUL ETTİ

Şüpheli Akdağ’ın savunmasında kedilerin eşine saldırması nedeniyle kürekle kedilere vurduğunu söylediği belirtilen iddianamede, suç esnasında kullanılan küreğin de adli emanete alındığı kaydedildi.

Söz konusu olayın tüm ülke çapında infiale sebep olduğu belirtilen iddianamede “Ünlü isimler Deniz Akkaya ve Sinem Yıldız eşliğinde birçok hayvansever tarafından söz konusu vicdan yaralayan olayla ilgili 24 Mayıs 2021’de Bahçeşehir’de protesto edildiği ve yapılan protesto katılımı ile yine ülke gündemine oturmuştur” denildi.

“HERHANGİ BİR HAKLI NEDEN SAYILAMAZ”

İddianamede, şüpheli Kemal Dağhan Akdağ’ın söz konusu kedinin eşine saldırmasından sonra tehlike geçmişken hırs ve intikam amacı ile özellikle kendisini savunamayacak olan yavru kedilere karşı giriştiği hunharca eylemin herhangi bir haklı neden sayılmayacağı vurgulandı.

İddianamede şüpheli Kemal Dağhan Akdağ’ın “Haksız yere sahipli hayvanı öldürme” suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapsi istendi. Tutuksuz şüpheli Akdağ, önümüzdeki günlerde iddianameyi kabul eden Küçükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

“ÇOK ÜZÜCÜ BİR OLAY İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Yazılı açıklama yapan şikayetçi Ayşe Genç Usta’nın avukatı Cansın Mayda ise

* Ne yazık ki sadece müvekkilimi değil bütün Türkiye’yi derinden yaralayan çok üzücü bir olay ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Bu olaya ilişkin olarak soruşturma aşaması tamamlanmış ve kovuşturma aşamasına geçilmiştir. İddianame düzenlenmiştir.

* İddianamede yer alan ‘Şüpheli Kemal Dağhan Akdağ’ın söz konusu kedinin eşine saldırmasından sonra tehlike geçmiş iken hırs ve intikam amacı ile özellikle kendisini savunamayacak olan yavru kedilere karşı giriştiği hunharca eylemin herhangi bir haklı neden sayılamayacağı’ cümlesi vahim olayın özeti şeklindedir.

* Her ne olursa olsun kendisini savunamayacak birkaç günlük olan yavru kedilere, herhangi bir insanın şiddet uygulaması asla ve asla kabul edilemez.” dedi.  Avukat Mayda şunları söyledi: “Anne kedinin saldırmasına ilişkin olarak sanığın eşinin müşteki olduğu dosyada ise kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.

* Bu tür olaylarda kişinin eyleminin cezasız kalmaması ve gerekli yaptırımın uygulanması potansiyel failler açısından fazlasıyla mühimdir. Bu sebeple hazırlanan iddianameden dolayı hayvan hakları savunucuları olarak tüm hayvanseverler adına büyük bir minnettarlık içerisindeyiz.

* Umuyoruz ki kovuşturma aşaması tamamlandıktan sonra sanık hak ettiği cezayı alacaktır ve adalet yerini bulacaktır. Tahin ve yavruları için adalet savaşımız sonuna kadar sürecektir. (DHA)

Kediyi yerden yere vurarak öldüren şüpheli tutuklandı İlginizi Çekebilir Kediyi yerden yere vurarak öldüren şüpheli tutuklandı Kedinin cinsel saldırıya uğradığı belirlendi İlginizi Çekebilir Kedinin cinsel saldırıya uğradığı belirlendi

 

Related Posts

Bankacıya bakandan daha çok güveniyoruz

Türkiye’de vatandaşlar bankacılara, bakanlardan çok güveniyor. Bu sonuç Ipsos’un yeni mesleklere güven araştırmasında ortaya çıktı. 28 …

Binance Bu 23 Altcoin İçin “Son Dakika” Duyurusu Yaptı!

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, çeşitli altcoin projeleri hakkında açıklamalar yaptı. İşte detaylar… Binance …

Güç Bakanlığı’ndan Akkuyu açıklaması

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı’ndan Akkuyu Nükleer Santrali projesindeki kontrat feshiyle ilgili açıklama geldi. Açıklamada, Akkuyu NGS …

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan büyüme mesajı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamaları şöyle; “Net ihracatın, büyümeye son 5 çeyrek boyunca arka arkaya pozitif katkı sağladığı …

Memur emeklisi maaş farkları hesaba yattı

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, 2 milyon 385 bin memur emeklisi, dul, yetim ve malulu kapsayan temmuz …

Yeni Bir Bitcoin Balinası Doğdu: 3 Günde BTC’leri Zulaladı!

Kripto para piyasası sert düşüşler görse de yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bugünlerde yeni bir Bitcoin (BTC) balinası daha kripto …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.