60 aylıklar da bu yıl YKS’de

Bu yıl, ilkokula başlama yaşının 60 ay olarak uygulanmaya başlandığı 2012-2013 döneminde okula başlayanlar liseyi bitiriyor. Bu nedenle lise mezunu sayısında geçen yıla göre önemli bir artış olacak. Bu artışın sınav başvurularına da yansıyacağını belirten Eğitim uzmanı Salim Ünsal ile bu yıla dair öngörülerini konuştuk.

Salim Ünsal YKS açısından 2022’nin önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekti: “Baraj puan uygulamasının kaldırılması ile birlikte 2022’de sınava başvuran aday sayılarında 635 bini bulan önemli bir artış oldu ve 3 milyon 243 bin 334 aday YKS’ye başvurdu. Geçen yıl ise YKS tarihinde bir rekor yaşandı ve sınava başvuran aday sayısı 3 milyon 527 bin 443’e yükseldi. Bu artışta depremden etkilenen illerden başvuranlardan sınav ücreti alınmamasının da etkili olduğunu gözlemledik. Bölgeden 1 milyonun üzerinde ücretsiz başvuru alındı.

REKOR BAŞVURU LİSELİLERDEN OLACAK

Bu yıl lise son sınıf düzeyinde rekor başvuru bekleniyor. 72 aylıkların ilkokula başladıkları son eğitim yılı olan 2011-2012 döneminde ilkokula yaklaşık 1 milyon 400 bin çocuk kaydolmuştu. 60 aylıkların ilk kez okula başladıkları 2012-2013 döneminde ise ilkokula başlayan öğrenci sayısı 1 milyon 756 bin 618’e yükseldi. İşte bu öğrenci kitlesi bu yıl YKS’ye girecek. Geçen yıl 881 bine gerileyen son sınıf başvuru sayısının bu yıl yeniden 1 milyon 200 binin üzerine çıkması bekleniyor. Toplam başvuru sayısının yine 3.5 milyonu bulabileceğini tahmin ediyoruz.

YARISI TERCİH YAPABİLİYOR

Aday sayısı yüksek olsa da hem sınavda hem de tercihte çok sayıda aday kendini sistem dışında buluyor. Geçen yıl sınava başvurup girmeyen ya da sınavı iptal edildiği için geçersiz sayılan toplam 532 bin aday vardı. Puanı hesaplanamayacak düzeyde net yapmadığı için 100 bin aday da yine daha baştan sürecin dışında kaldı. Tercih hakkı elde eden 2 milyon 895 bin adaydan ise 1 milyon 880 bini tercih bildiriminde bulundu. Bir yükseköğretim programına yerleştirilenlerin sayısı da 1 milyon 60 bin oldu.”

BAŞVURU NEREYE

Adaylar YKS başvurularını 26 Şubat’a kadar yapabilecek. Lise son sınıflar kayıtlı oldukları liselerden başvuracak. Mezunlar daha önceki yıllarda başvuru yapmışlarsa ÖSYM’nin internet tabanlı Aday İşlemleri Sistemi üzerinden bireysel olarak başvurularını yapabilecekler. Sistemde başvurusu olmayan mezun adaylar için de ÖSYM’nin sınav başvuru merkezleri kullanılacak.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx