‘Arka Sokaklar’ niye izleniyor?

Yıllardır bu ülkede her bölümü aldığı reytingle adını zirveye yazdıran diziyi takip etmedikleri halde, “18 yıldır kim izliyor bu ‘Arka Sokaklar’ı?” diyen ve yazan bir güruh var!

Boş konuşmak kolay, araştırmak zahmetli iş!

Senarist Ozan Yurdakul’un ülke gündemindeki bazı konuları diziye nasıl yansıttığını görseler, o zaman belki boş konuşmayı bırakıp, ‘Arka Sokaklar’ın 18’inci yılında bile niye bu kadar izlendiğini anlarlar, ama araştırmak emek ve zaman ister. O yüzden onlar boş konuşmayı tercih eder.

Yapımcılığını D Media’nın üstlendiği dizinin 662’nci bölümünde, mahkeme kararıyla el konulduktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce devriye aracı olarak kullanılan ünlü fenomenlerin lüks otomobilleri vardı. Bu sahnelerin tanıtımı Kanal D’de yayınlanır yayınlanmaz konu kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturdu. 2 Şubat’ta yayınlanan bölümde senaryo gereği bu lüks otomobillerden ‘Rıza Baba’nın ekibi de nasibini aldı. Ekipten komiser Hüsnü Çoban, lüks otomobili, “Öf öf, yağ gibi akıyor yağ” diyerek sürdü.

‘Arka Sokaklar’ın reyting başarısının sırrı; ülke gündemine damgasını vurmuş konuları ele alarak, seyircinin ilgisini diri tutmak. Dizinin yıllardır yaptığı, ama bazılarının anlamadığı ya da anlamak istemediği de bu…

Bir ‘genelge’yle telifler katlandı

Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’nin (MSG) Başkanı Ferhat Göçer, gazeteci Mehmet Çalışkan’a verdiği söyleşide, 2023’te üyelerine bir önceki yıla oranla yüzde 93 artışla toplam 260 milyon lira telif dağıttıklarını açıkladı.

MSG, 8 bin civarında üyesi olan bir meslek birliği.

Söz yazarı ve bestecilerin telif haklarını takip eden bir meslek birliği daha var; Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği yani MESAM.

1988’de kurulan ve halen 14 bin 500 üyesi olan MESAM’ın başkanı Recep Ergül’e sordum, 2023 yılında ne kadar telif dağıttıklarını…

Ergül, “Bir önceki yıla göre tam 10 katı artışla toplam 291 milyon lira telif dağıttık üyelerimize” dedi.

MESAM ve MSG’ye üye 22 bin 500 civarındaki söz yazarı ve bestecinin bir yıllık toplam telif gelirinin 551 milyon lira olmasını sağlayan ne biliyor musunuz?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un imzasıyla 14 Mayıs 2023 tarihinde yayınlanan ‘genelge’. Bakanlık bu genelge ile 21 bin otel, motel, pansiyon ve konaklama tesisine ‘Müzik Lisansı’ zorunluluğu getirdi.

Şu ana kadar yaklaşık 15 bin turistik tesis lisanslandı, kalan 6 bini için de çalışmalar sürüyor. Onlar da ‘Müzik Lisansı’ alınca, şarkı sözü yazarları ve bestecilerin telif gelirleri daha da artacak.

100 izleyiciden 25’i ‘İnci Taneleri’ dedi

Yeni başlayan bir dizi, yarışma veya programın ilk bölüm reytingleri için televizyon dünyasının en yaygın söylemi şudur:

“İlk bölümün reyting başarısı ya da başarısızlığı tanıtıma bağlıdır, ikinci bölüm ve sonrasındaki yükseliş veya düşüşün tek sorumlusu yapımın kendisidir.”

Yılmaz Erdoğan’ın yazıp başrolünde oynadığı BKM dizisi ‘İnci Taneleri’nin Kanal D’deki ilk bölümün reyting ölçümü yapılan üç kulvarda da birinci oldu.

Hazar Ergüçlü’nün ‘Dilber dansı’yla Türkiye gündemine oturan ‘İnci Taneleri’nin ikinci bölümü de üç kulvarda reyting birincisi çıktı.

Total seyircide ilk bölümün reytingi 8.84’tü, ikinci hafta bu reyting yüzde 20 artışla 10.69’a çıktı.

Dizinin AB seyircisi de arttı. İlk hafta 9.59 olan reyting ikinci hafta yüzde 18 artışla 11.39’a yükseldi.

Doğal olarak aynı başarı 20+ABC1’de söz konusuydu. İlk bölümün 10.74 olan reytingi ikinci bölümde 12.57 oldu.

Demek ki neymiş?

Sosyal medyada kimin ne yazdığı ne söylediği değil, televizyon izleyicisinin tercihi önemli. Perşembe akşamı televizyon karşısına geçen 100 kişiden 25’i ‘İnci Taneleri’ni izledi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Vicdanlı ve dürüst olmak, hesaplı olmaktan iyidir, hesap, insanı makam sahibi yapar, vicdan ise daha önemli bir işe yarar; insanı insan yapar.” (Friedrich Nietzsche)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx