Bakan Kacır’dan Togg fabrikasından önemli açıklamalar

Milletimizin 2 gün sonra kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bu coşkuyu en fazla hissedeceğimiz noktadayız şu anda. Türkiye’nin otomobilinin üretim noktasındayız. 60 yıllık hayalimizdi. Devrim otomobili yolda kalmış, tekrar yollara çıkması mümkün olmamıştı. O gün yapmadıklarımızı bugün yapabilme adına bugün daha anlamlı bir tutum içerisindeyiz. Türkiye’nin otomobili projesi Sayın Cumhurbaşkanımızın siyasi hayatında önemli iddialarından biriydi. Maalesef bu iddianın Türk girişimcileri tarafından sahiplenilmesi vakit aldı.

“TÜRKİYE KENDİ MİLLİ MARKASINI YOLLARA ÇIKARMIŞ OLDU”

İyi ki şimdi Türkiye’nin otomobilini konuşuyoruz. Türkiye’nin otomobili Türkiye’nin tümü tarafından sahipleniliyor. Türkiye kendi milli markasını yollara çıkarmış oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız 2011’de bu iddiayı dile getirdiğinde, şunları duyduk Türkiye’de zaten araç üretimi yapılıyor. 2019 yılında Türkiye’nin otomobilini Bilişim Vadisi’nde tanıtımını yapmıştık. Pandemiye rağmen bu fabrikanın temellerini atmıştık. Bir kura çekildi, bu yıl sonunda 20 bin araç kurada hak kazanan herkese teslim edilmiş olacak. Milletimize Cumhuriyetimizin 100.yaşında sunabileceğimiz en güzel hediyelerden birini sunmuş olacağız.

“8 BİNDEN FAZLA TOGG ARACI YOLLARA ÇIKTI”

Montajı tamamlanan araçlar açık test pistine çıkıyor ve sonra sahiplerine teslim ediliyor. Tesis tam kapasiteye ulaştığında 145 bin araç üretim kapasitesine sahip olacak. Şu anda günde 180-200 araç üretilmekte. Birkaç haftaya günlük üretim 280’e çıkmış olacak. Şimdiye dek 8 binden fazla Togg aracı yollara çıktı.

“ELEKTRİKLİ ARAÇ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR”

Elektrikli araçların kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Bu yıl geçen yılın 9 misli oldu elektrikli araç sayısı. Yıl sonuna kadar Togg taahhütlerini yerine getirmiş olunca Türkiye’de toplam elektrikli araç satışında yüzde 30’luk bir paya sahip olacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx