Bakan Koca’dan faaliyetleri durdurulan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi açıklaması: Desteğe hazırız!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, faaliyetleri durdurulan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, hastaneden mecburen taburcu edilen kanser hastalarının ve Gazze’deki diğer çocuk ve erişkin yoğun bakım hastalarından ihtiyacı olanların Türkiye’ye nakli konusunda destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Gazze’deki diğer çocuk ve erişkin yoğun bakım hastalarından ihtiyacı olan ve tıbbi açıdan uygun olarak değerlendirilenlerin gerekli koordinasyon sağlanarak en kısa sürede ülkemize nakli konusunda tüm desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından Gazze’ye ilişkin açıklama yaptı.

Uluslararası toplumun hastaları bilerek ölüme terk etmekle hayatlarını kurtarmak arasında bir tercih yapmak zorunda olduğunu dile getiren Koca, “Gazze’de faaliyet gösteren Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, yakıtının tükenmesi ve İsrail’in devam eden saldırıları sonucunda dün faaliyetine tamamen son vermek zorunda kalmıştır. İlgili kurumlara ve uluslararası topluma yönelik tüm uyarılarımıza, çağrılarımıza rağmen” dedi.

Koca, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye olarak, elde hiçbir imkân bulunmadığı için hastaneden mecburen taburcu edilen kanser hastalarının tedavilerine devam edilmesi, Gazze’deki diğer çocuk ve erişkin yoğun bakım hastalarından ihtiyacı olan ve tıbbi açıdan uygun olarak değerlendirilenlerin gerekli koordinasyon sağlanarak en kısa sürede ülkemize nakli konusunda tüm desteği vermeye hazırız. Uluslararası toplumun ve ilgili kurumların çağrımıza bir an önce cevap vererek harekete geçmesini bekliyoruz. Uluslararası toplum ve ilgili kurumlar, hastaneye yapılan saldırıları önleme konusunda maalesef yeterli girişimde bulunmamıştır. Şimdiyse hastaların hayatını kurtarmak kaçınılmaz görevdir. Hastaların hayatını kurtarmak dışındaki tek seçenek, hastaları bilerek ölüme terk etmektir. ‘Bunun sorumluluğunu alabilirim’ diyen var mı.”


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx