Eski CEO, ‘özel seks partilerinde’ erkeklerin istismar edilmesiyle suçlanıyor

Amerikan giyim şirketi Abercrombie & Fitch’in eski CEO’su Mike Jeffries ve partneri Matthew Smith, dünyanın farklı kentlerinde düzenledikleri ‘özel seks partilerinde’ erkekleri para karşılığı istismar ettikleri suçlamalarıyla karşı karşıya. BBC araştırması, söz konusu seks etkinliklerinde çalıştırılacak kişilerin bulunmasında bir aracı kullanıldığını ortaya çıkardı.

BBC’ye konuşan sekiz erkek bu etkinliklere katıldıklarını anlatırken, aralarından bazıları istismar edildiklerini belirtti. Jeffries ve Smith iddialarla ilgili henüz açıklama yapmadı. Ancak ikilinin aracılığını yapan kişi, herhangi bir hata yapıldığını reddetmekle birlikte, bu etkinliklerde çalışan kişilerin “ne olup bittiğinin farkında” olduğunu söyledi.

ESKİ SAVCILARDAN ‘SORUŞTURMA’ ÇAĞRISI

İddiaların yer aldığı belgeleri ve BBC’nin açığa çıkarttığı tanıklıkları bağımsız şekilde inceleyen ABD’li iki eski savcı, “seks ticareti” suçlaması işlenip işlenmediğinin belirlenmesi için soruşturma başlatılması çağrısını yaptı. ABD yasalarında, seks ticareti suçlaması, yetişkin bir bireyin başka bir ülke ya da eyalete götürülerek zorla, tehditle ya da dolandırıcılık yoluyla para karşılığı seks yaptırılmasını içeriyor.

12 ERKEK KONUŞTU

Bu partiler, New York’ta kendisine ait konutlarda ve Londra, Paris, Venedik ve Marakeş kentlerindeki lüks otellerde düzenlendi. İki yıl süren araştırmada BBC, bu etkinliklere katılan ya da bu organizasyonlarda çalışan 12 erkekle konuştu. 2009-2015 tarihleri arasındaki bu partilerde Jeffries ve partneri Smith ev sahibi rolündeydi. Bu partilere katılan sekiz kişi, bir aracı tarafından buralarda çalıştırılmak üzere bulunduklarını söyledi. BBC, yapılan tariflerden bu kişinin James Jacobson olduğunu belirledi. E-posta’lar, uçak biletleri ve detaylı yolculuk planları dahil birçok belge elde edildi. Konutlardaki eski çalışanlar dahil birçok başka kaynakla da görüşmeler yapıldı.’

BBC’ye konuşan erkeklerin yarısı, bu partiler ve buralardaki işleri hakkında yanıltıldıklarını, etkinliklerin kapsamında seksin olduğunun kendilerine söylenmediğini anlattı. Diğerleri ise etkinliklerin cinsel içerikli olabileceğini anladıklarını ancak kendilerinden beklenenler hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Tüm çalışanlar para karşılığı tutuldu. Çalıştırılan kişilerden bazıları, kendilerini bulan aracıların “Abercrombie için modellik yapma fırsatını” gündeme getirdiğini söyledi. Bu erkek modellerden birisi hariç tamamı, yaşadıklarının kendilerine zarar verdiğini söyledi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx