Hamas lideri Heniyye: Gazze’ye yönelik saldırının devam etmesi tüm bölgeyi kontrolden çıkaracak

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, abluka altındaki Gazze’ye yönelik saldırıların devam etmesinin sonuçları konusunda uyarıda bulunarak, bunun “tüm bölgeyi kontrolden çıkaracağını” söyledi.

Heniyye, akşam geç saatlerinde yayımladığı video kaydında, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırılara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hamas lideri Heniyye, “Filistin topraklarında Hamas dahil olmak üzere tüm direniş hareketleri, halkını ve toprağını özgürleştirmeyi amaçlayan ulusal kurtuluş hareketleridir. Terör ise işgalci olan, ona destek veren ve soykırıma sessiz kalandır. Gazze’ye yönelik saldırının devam etmesi tüm bölgeyi kontrolden çıkaracak. Burası sıcak bir fay haline geldi ve kimse bunun gidişatını veya sonucunu tahmin edemez.” ifadelerine yer verdi.

İslam dünyası ile dünyadaki tüm insanlara Filistin için dayanışma çağrısında bulunan Heniyye, “İslam ve Arap milletinin halkalarına, direnişi parayla, silahla ve teknolojiyle desteklemeleri çağrısında bulunuyorum.” dedi.

“Meşru direniş hakkını açıkça destekleyen tüm cesur sesleri ve duruşları selamlıyorum.” ifadesini kullanan Heniyye, tüm dost ülkelere, İsrail’in, Gazze’deki çocuklara, kadınlara, yaşlılara, ibadethane ve evlere yönelik saldırılarını durdurmaları için tüm platformlarda gerekli tüm baskıyı uygulamaları çağrısında bulundu.

Heniyye, şöyle konuştu:

“İşgalci İsrail, uğradığı stratejik saldırı ve ağır yenilgi nedeniyle toparlanamayacak. Başta Refah Sınır Kapısı olmak üzere tüm kapıların açılması ve Gazze’nin ihtiyacı olan her şeyin kısıtlamasız ve koşulsuz olarak girdirilmesi yönünde çağrıda bulunuyorum. Düşmanın Gazze’ye neyin gireceğini kontrol etmesi, kabul edilemez. 20 gün geçti. Kassam Tugayları öncülüğündeki direniş, sınırlarını koruyor ve mesajlarını güçlü bir şekilde gönderiyor. Savaşın 20. gününde Gazze’deki direnişin iyi durumda olduğunu vurguluyoruz.” (AA)

Savaşın 20. gününde yaşananlar

  • Arap ülkeleri Gazze hakkında ortak bir bildiri yayınladı
  • BM Genel Kurul Başkanı, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını kınayarak, kendi kendini savunma hakkının “ayrım gözetmeksizin ve orantısız intikam alma” hakkını doğurmadığını söyledi
  • İsrail’de 7 Ekim’den bu yana sınıra yakın bölgelerdeki 125 bin kişi tahliye edildi
  • Hamas heyeti Moskova’yı ziyaret etti; yetkililerle görüşüldü 
  • İsrail Hava Kuvvetleri: Hamas’ın Darj Tafah taburunun komutanı Rafat Abbas öldürüldü 
  • Hamas, Tel Aviv’e roket attı 
  • Filistin Kızılayı: Gazze’de 940’ı çocuk olmak üzere bin 650 kişi enkaz altında 

 

GAZZE’DEKİ SON SAĞLIK BAKANLIĞI GÜNCELLEMELERİ

Filistin Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail saldırılarının ardından Gazze’deki son durumla ilgili güncelleme paylaştı.

– Konutların yaklaşık yüzde 45’i tamamen ya da kısmen yıkılmış durumda. 
– Aralarında en az 29 UNWRA okulunun da bulunduğu yaklaşık 219 eğitim tesisi vuruldu. 
– Yaklaşık 1,4 milyon kişi ülke içinde yerinden edilmiş durumda. 
– İsrail saldırılarında toplam 101 sağlık personeli öldü, 100’den fazlası yaralandı.
– 50 ambulans saldırıya uğradı, bunların yarısı hizmet dışı kaldı.
– Kuzey Gazze’de 24 hastanenin tahliyesi talep edildi. 
– Hastaneler kapasitelerinin yüzde 150’sinden fazlasıyla çalışıyor. 
– Kuvöze bağlı en az 130 yenidoğan elektrik eksikliği nedeniyle ölüm riski altında.
– Gazze’de günde yaklaşık 166 riskli doğum gerçekleşiyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx