Irak’tan ABD’ye saldırı tepkisi: Ülke egemenliği ihlal edildi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) Irak ve Suriye’de ‘İran Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlı milis gruplara’ ait hedeflere yönelik hava saldırıları düzenlediğini duyurmasının ardından Irak’tan konuya ilişkin açıklama yapıldı. Irak yönetimi, ülkenin batısındaki ABD saldırılarının ülke egemenliğini ihlal ettiğini bildirdi.

AA’nın aktardığına göre, Irak Başbakanlık Askeri Sözcüsü General Yahya Resul, yaptığı yazılı açıklamada, Irak’ın batısındaki Enbar’a bağlı Kaim ve sınır bölgelerinin ABD uçakları tarafından saldırıya maruz kaldığını belirterek, “Bu saldırılar, Irak’ın bölgede istikrarı sağlamaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşti. Bu, Irak’ın egemenliğinin ihlali ve Irak hükümetinin çabalarının baltalanması anlamına geliyor” dedi. Saldırıların Irak’ı ve bölgeyi istenmeyen sonuçlara sürükleyen bir tehdit olduğunu belirten Resul, bunun sonuçlarının Irak ve bölgenin güvenlik ve istikrarı açısından vahim olacağını kaydetti.

BEYAZ SARAY: IRAK, SALDIRI ÖNCESİ BİLGİLENDİRİLDİ

Saldırıların ardından basına açıklamada bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby ise ABD’nin hava saldırılarının Irak’ta üç, Suriye’de dört tesisi hedef aldığını bildirerek 2 Şubat Cuma günü gerçekleştirilen saldırılar öncesinde Irak’ın bilgilendirildiğini söyledi. Reuters’ın aktardığına göre, Kirby, konuya ilişkin açıklamasında, “Irak hükümetini saldırıların öncesinde bilgilendirdik” ifadelerini kullandı.

SAVUNMA BAKANI AUSTIN: BU, VERECEĞİMİZ KARŞILIĞIN BAŞLANGICI

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de 28 Ocak Pazar günü Suriye-Ürdün sınırındaki ABD üssüne düzenlenen saldırıya karşılık vermeye başladıklarını belirterek, “Bu, vereceğimiz karşılığın başlangıcıdır” diye konuştu. Irak ve Suriye’de bulunan ve İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile buna bağlı milis gruplara ait en az 85 hedefin hava saldırılarıyla vurulduğunu söyleyen Savunma Bakanı Austin, ABD Başkanı Joe Biden’a işaret ederek, “Başkan Biden, ABD ve Koalisyon güçlerini hedef alan Devrim Muhafızları Ordusu ile ona bağlı grupları sorumlu tutacak ilave adımlar atmamız talimatını verdi” dedi.

Kendi seçtikleri zaman ve mekanlarda saldırılara devam edeceklerini kaydeden Austin, Ortadoğu’da bir çatışma peşinde olmadıklarını, ancak Amerikan askerlerine yönelik saldırılara karşılık vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

Irak’ın batısında Şii milis gücü Haşdi Şabi’ye ait silah deposunun ABD saldırısında vurulduğu belirtilmişti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), üs saldırısına karşılık olarak Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları Ordusuna ait hedeflere yönelik hava saldırıları düzenlediğini duyurmuştu. CENTCOM tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye ve Irak’ta İran devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile bağlı milis gruplara ait en az 85 hedefin hava saldırısıyla vurulduğu bildirilmişti.

Saldırılarda ABD’den havalanan uzun menzilli bombardıman uçaklarının da yer aldığı ve 125’ten fazla güdümlü bombanın kullanıldığı belirtilen açıklamada, hedeflenen bölgelerde kumanda ve kontrol merkezlerinin, roket ve füzeler ile İHA’ların vurulduğu ifade edilmişti.

ABD’ye ait Kule 22 adlı üsse düzenlenen saldırıda 3 ABD askeri ölmüş, 40’tan fazla asker de yaralanmıştı. ABD yönetimi, saldırıya karşılık olarak çok katmanlı ve zamana yayılmış şekilde saldırılar düzenleyeceğini ve İran destekli grupların hedef alınacağını açıklamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx