İsrail-Hamas savaşında son dakika: Rusya ve Çin’den açıklama, Gazze ablukaya alınacak

İsrail ordusu Gazze sınırına katliam için yığınak yapıyor

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı Operasyonu”nun ardından İsrail Başbakanı Netanyahu, “Savaştayız.” açıklamasını yaptı. İsrail, Hamas’a savaş ilan ederken, Gazze’ye hava saldırıları başlattı. İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 560 kişi Filistinli vefat ederken, Hamas’ın saldırılarında ise 800 İsrailli öldü. Tel Aviv yönetimi, Hamas’ın sızdığı ve ele geçirdiği 8 noktayı da geri alamadı.

İsrail’le Hamas arasındaki savaş yaşanan gelişmeleri gün içinde bu haberimizden takip edebilirsiniz:

ABD VE İNGİLİZ VATANDAŞLARI DA ÖLDÜ

15.23: ABD, İsral’deki Hamas saldırılarında 9 vatandaşının hayatını kaybettiğini teyit etti. Ölü sayısının artabileceğini belirten Washington, onlarca ABD’linin Gazze’de Hamas tarafından rehin tutulduğu da doğruladı. Biden yönetimi, ölenler ve rehineler arasında toplam kaç Amerikalının bulunduğunu öğrenmek için çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan BBC’ye konuşan İngiliz hükümet yetkilisi de Hamas’ın İsrail’e saldırısı sonrasında 10’dan fazla İngiliz vatandaşının öldüğünden veya kaybolduğundan endişe ettiklerini söyledi.

14.56: İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 560’a yükseldi.

14.06: İsrail basınına göre, Hamas saldırılarda ölen İsraillilerin sayısı 800’ü geçti.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

13.32: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail ve Filistin arasındaki gerilimden derin endişe duyduklarını ifade etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, İsrail veya Filistin liderleriyle görüşme planlamadığını belirten Peskov, gerekmesi halinde temasların gerçekleştirilebileceğini söyledi. Peskov, gerilimin hızlı şekilde barışçıl sürece sokulması gerektiğini vurgulayarak, “Çünkü bu şiddet döngüsünün devam etmesi, çatışmanın daha da tırmanma ve yayılması ihtimalini taşıyor. Bu bölge için büyük bir tehlike, dolayısıyla çok endişeliyiz.” dedi. Rusya ile Hamas arasındaki ilişkileri de değerlendiren Peskov, “Öncelikle oradaki olayların sıcak savaş aşamasından çıkması gerekiyor. Orada sıcak savaş olduğu sürece bir şey konuşmak zor.” ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Filistin-İsrail çatışmasında benzeri görülmemiş derecede keskin bir dönüş yaşandığını belirterek, “Bu dönüş şunu ispatladı: Çatışma bölgesindeki mevcut statüko kesinlikle sürdürülemez, gündemimizde düzenlemeler yapılması gerekiyor. Sadece çatışmaları acilen durdurmak ve mevcut durumun mağduru haline gelen çok sayıda siville ilgili sorunu çözmek değil, aynı zamanda onlarca yıldır çözüm bulunamayan Filistin sorununun nedenlerine de özellikle dikkat etmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.AVUSTURYA, FİLİSTİN’E YARDIMI ASKIYA ALDI

13.20: Avusturya hükümeti, Hamas’ın saldırısına tepki olarak Filistinlilere yapılan ve yapılacakolan yardımı (toplam 19 milyon euro) askıya aldığını açıkladı. Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, “Terörün boyutu o kadar korkunç ki her zamanki gibi işimize dönemeyiz. Bu nedenle Avusturya kalkınma işbirliğinden gelen tüm ödemeleri şimdilik askıya alacağız.” dedi.

13.11: İsrail, olası kara operasyonu öncesi 300 bin yedek askeri askere çağırdı.

GAZZE İÇİN “TOPYEKUN ABLUKA” KARARI

12.38: İsrail Gazze’nin ablukaya alınacağını duyurdu. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Gazze Şeridi ablukaya alınacak. Elektrik, yiyecek ve yakıt verilmeyecek. Her şey kapalı olacak.” dedi. “Hayvan” benzetmesinde bulunan İsrailli Bakan, “İnsansı hayvanlarla savaşıyoruz ve ona göre hareket edeceğiz.” dedi.

İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı Katz ise, “İsrail’den Gazze’ye su akışının derhal kesilmesini emrettim. Elektrik ve yakıt dün kesildi. Daha önce olanlar, artık olmayacak.” dedi.

TAYLAND: 12 VATANDAŞIMIZ ÖLDÜ, 11’İ KAÇIRILDI

12.01: İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmalarda yabancı ülke vatandaşları da hayatlarını kaybetti. Tayland Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şimdiye kadar 12 vatandaşlarının öldüğü ve 11’nin de kaçırıldığı belirtildi. Dışişleri Sözcüsü Kanchana Patarachoke, İsrail’de bulunan bütün vatandaşlarına yardım edebilmek için çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Daha önce yapılan açıklamada, çatışmalarda yaşamını yitirenler arasında ABD ve Alman vatandaşlarının olduğu da kaydedilmişti.

İSRAİL ORDUSU 1000 TON PATLAYICI KULLANDI

11.17: İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında 1000 tondan fazla patlayıcı kullandığını duyurdu. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, dün akşam saatlerinden bu yana Gazze Şeridi’ne her birine onlarca savaş uçağının katıldığı 4 hava saldırısı düzenlendiği ve 800’den fazla noktanın hedef alındığı kaydedildi. Açıklamada, Beyt Hanun’da Hamas’a ait noktalar ve bölgenin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi’nin yanı sıra operasyonların sürdüğü Cebaliye’deki askeri altyapılar ve bir cami gibi Gazze Şeridi’nin farklı bölgelerinde bazı noktaların vurulduğu ifade edildi.

ÇİN’DEN “İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM” VURGUSU

10.49: Çin Dışişleri Bakanlığı, hem İsrail hem de Filistin topraklarındaki sivil kayıplarının kabul edilemez olduğunu ve bu durumu kınadıklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, çatışmaları bitirmenin doğru yolunun iki devletli bir çözümü uygulamak olduğunu belirtti:

“Çin, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmanın son zamanlarda tırmanmasından büyük endişe duyuyor. Çatışmanın yol açtığı sivil kayıplardan derin üzüntü duyuyoruz ve sivillere zarar veren eylemleri kınıyoruz. Çin, çatışmayı genişleten ve bölgesel istikrarı baltalayan eylemlere karşı çıkıyor ve ateşkes ile savaşın sona ermesini ve barışın mümkün olan en kısa sürede yeniden tesis edilmesini umuyor. Filistin-İsrail çatışmaları döngüsünü çözmenin yolu barış görüşmelerini sürdürmekten geçiyor. Çözümün, iki devletli uygulanmadan ve tüm tarafların makul kaygılarının garanti altına alınmasından yana olduğunu belirtiyoruz. Filistin sorununun siyasi yollarla çözümünü teşvik ediyoruz.”

FİLİSTİNLİ GRUPLAR, 80 AYRI NOKTADAN İSRAİL’E GİRDİ

10.19: İsrail Ordu Sözcülüğü, Gazze Şeridi’nden çevredeki İsrail bölgelerine sızan Filistinli silahlı gruplarla çatışmaların sürdüğünü doğruladı. Sözcülük, İsrail güvenlik güçlerinin Gazze Şeridi’ne birkaç kilometre mesafede Beeri beldesinde gece boyunca 70-90 arası silahlı unsurla çatışmaya girdiğini, Filistinli silahlı grupların tamamının buradaki yerleşim yerine sızmayı başaramadığını ve çatışmaların sürdüğünü kaydetti. İsrail ordusu, 7 Ekim’den itibaren Gazze Şeridi’nden 800-1000 arası Filistinli silahlı unsurun 80 ayrı noktadan İsrail içindeki 20 yerleşim yeri ve 11 askeri üsse girdiğini değerlendirdi. İsrail güvenlik güçlerinin Gazze Şeridi çevresindeki 7 ayrı noktada Filistinli silahlı gruplarla çatıştığı belirtildi. Ayrıca, Gazze’den Beeri yerleşim yeri yakınlarına açılan bazı tüneller aracılığıyla Filistinli silahlı grupların sızma yaptığından şüphelenildiği aktarıldı.

VURULAN CAMİ SAYISI 4’E YÜKSELDİ

10.01: İsrail savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırılarında Gazze’nin batısındaki El-Yermuk Camisi yıkıldı. Bu yıkımla birlikte İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarında yıkılan cami sayısı 4’e yükseldi. İsrail dün de El-Emin Muhammed, Ahmed Yasin ve Muhammed el-Habib camilerini vurmuştu.

GAZZE’YE BİR GECEDE 500 SALDIRI

09.43: İsrail, Hamas’a savaş ilan ederken, Gazze’ye hava saldırıları başlattı. İsrail ordusundan konuya dair yapılan yazılı açıklamada, “Gece savaş uçakları, helikopterler, hava araçları ve topçu güçleri, Gazze Şeridi’nde Hamas ve İslami Cihad’a ait 500’den fazla noktayı hedef aldı.” ifadeleri kullanıldı. Filistinli grupların bazı yetkilileri yaşadığı gerekçesiyle birkaç yüksek katlı konuta da hava saldırısı düzenlendiği aktarılan açıklamada, Beyt Hanun bölgesinde ise 3 tünelin hedef alındığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının süreceğine dikkat çekildi.

09.03: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, (BMGK) İsrail ile Hamas arasındaki savaş devam ederken acil bir oturumla toplandı ancak ortak bir açıklama için gereken oybirliğini her zamanki gibi yine sağlayamadı.

08.39: İsrail basınından Haaretz, Hamas güçlerinin sınırı geçmeye devam ettiğini belirtti. İsrail’in hava saldırılarında ise, 1000 tondan fazla bomba kullandığı aktarıldı.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx