İsrail kana doymadı: Yeni işgal açıklaması

 İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde işgalinin kapsamını genişlettiğini açıkladı.

İsrail ordusundan konuya dair yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, ordunun Gazze’nin güneyinde yer alan Han Yunus kentindeki işgalinin kapsamının genişletildiği belirtildi.

İsrail güçlerinin dün akşam Han Yunus kentinde “düşman altyapısını imha etmek için saldırı başlattığı” ifade edilen açıklamada, Filistinli silahlı gruplara karşı savaş uçakları, insansız hava araçları ve tankların kullanıldığı aktarıldı.

İsrail ordu radyosu da Paraşütçü Tugayının katılmasının ardından Han Yunus’ta “7 tugayın faaliyet gösterdiğini” duyurdu.

BİR İSRAİL SUBAYI ÖLDÜRÜLDÜ

Bu arada, İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bir subayının öldürüldüğünü açıkladı.

Ordudan yapılan açıklamada, 33 yaşındaki Yüzbaşı Harel Sharvit’in Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki çatışmalarda öldürüldüğü, kuzeydeki çeşitli çatışmalarda da bir subay ile bir askerin ağır yaralandığı bildirildi.

İsrail ordusunun son verilerine göre, Gazze Şeridi’ne saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana öldürülen İsrail askerlerinin sayısı 168’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 502’ye yükseldi.

HAN YUNUS SAVAŞ BÖLGESİ İLAN EDİLMİŞTİ

İsrail güçleri, birkaç gün önce broşürler atarak Han Yunus’taki Gazze Şeridi’nin en büyük ikinci hastanesi Nasır Tıp Kompleksi’nin bitişiğindeki “Blok 112” bölgesi ile kentin merkezindeki Kıyzan Ebu Raşvan Mahallesi’nde yer alan “Blok 64” bölgesinin acil şekilde boşaltılmasını istemişti.

Broşürlerde, İsrail güçlerinin Han Yunus’taki söz konusu bölgeleri “tehlikeli savaş bölgesi” ilan ettiği belirtilmiş ve Filistinlilere, Refah kentindeki Tel es-Sultan, Ez-Zuhur ve Eş-Şabura mahallelerine gitmeleri istenmişti.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir