Türk Halkına Deprem Uyarıları ile Gelen Şöhret

Türkiye’yi sarsan 6 Şubat depremleri sonrası yorumları ve uyarılarıyla gündemden düşmeyen ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, dünyaca ünlü New York Times Gazetesi’ne röportaj verdi.

İstanbul için çok endişeli olduğunu belirten Naci Görür, 7 üzeri bir deprem bekledikleri İstanbul’da depremin ardından çok büyük bir kaos yaşanacağını söyledi.

“UYARILAR ONA ŞÖHRETİ GETİRDİ”

Ben Hubbard ve Şafak Timur imzalı haberde, “Deprem uyarıları ona şöhreti getirdi. Daha fazla kişinin kendisini dinlemesini istiyor. Naci Görür depreme hazırlık çağrılarıyla Türkiye’de herkesin tanıdığı biri oldu. Ancak verilen tepkiden hayal kırıklığı duyuyor ve İstanbul için çok endişeli” ifadeleri yer aldı.

“YILLARCA UYARDIK, KİMSE BİR ŞEY YAPMADI”

6 Şubat gecesi enkaz altında kalan bir kadının ve kızının kendisini arayıp “Bizi kurtarın” dediğini, ancak daha sonra onlara ne olduğunu asla öğrenemediğini söyleyen Görür, “İki saat boyunca ağladım. Jeologlar olarak depremin geldiğini söyleyip yazmaktan yorulduk. Kimse bir şey yapmadı” dedi.

2 MİLYON TAKİPÇİSİNİ HER GÜN UYARIYOR

Sık sık televizyona çıkan Naci Görür’ün 2 milyonu aşkın kişinin takip ettiği sosyal medya hesabından da sürekli depremlerle ilgili uyarılar yaptığını yazan New York Times’a konuşan Naci Görür, “İnsanlara hayatta kalmaları için yol göstermeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

“BENİ ASLA CİDDİYE ALMADILAR”

Tüm çabalara karşın Türkiye’de deprem hazırlıklarının çok yetersiz kaldığını kaydeden Görür, özellikle İstanbul konusunda endişeli olduğunu söyleyerek “İstanbul hiç hazır değil. Çöken binalar on binlerce kişiyi enkaz altında bırakacak. Dar yolların kapanmasına ve yardımların aksamasına yol açacak. İstanbul’da büyük kaos yaşanacak” dedi.

20 yıl önce memleketi Elazığ için de fay hattı uyarısında bulunduğunu söyleyen Görür, “Beni alkışladılar ama asla ciddiye almadılar. 2020’de yaşanan 6,7 büyüklüğündeki deprem sonrası bana inanmaya başladılar” ifadelerini kullandı.

“İNASANLAR DEPREMİN KADER OLDUĞUNA İNANIYOR”

“İnsanlar deprem hakkında hiçbir şey bilmiyor. Çoğu Allah’tan geldiğine, kaderden kaçılamayacağına inanıyor. Ancak bilim tam zamanı öngöremese de tehdidin nerede olduğunu bilir” diyen Görür, halka evlerini kontrol ettirmeleri ve hükümete baskı yapma çağrısında bulunduğunu ifade etti.

“AİLEM VE DOKTORUM ‘DUR’ DİYOR”

Ailesinin ve doktorunun kendisini daha az yormasını istediğini kaydeden Naci Görür, buna karşın daha fazla deprem bilinci yaratmak için çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx