Ünlü Şirket Bitcoin ETF Onayı Sonrası Olası BTC Fiyatını Açıkladı

Veri analiz firması CryptoQuant yakın tarihli bir raporunda önemli bir tahmin yaptı. Olası Bitcoin ETF onayı sonrasına yönelik olarak önemli değerlendirmeler var. Buna göre Bitcoin’in geleceğine dair ilgi çekici bir tablo çiziyor. Ayrıca 900 milyar dolarlık bir varlığa dönüşebileceğini belirtiyor. Diğer taraftan toplam kripto para piyasası değerinin 1 trilyon dolar gibi şaşırtıcı bir oranda büyümesini sağlayabileceğini ileri sürüyor.

Spot Bitcoin ETF onayları ufukta

CryptoQuant, kurumların bilançolarına BTC eklemeye başladığı 2020-2021 yıllarında tanık olunan ilk kurumsal benimseme dalgasına bakıyor. Bunun ardından, bir sonraki benimseme dalgasının finansal kurumların spot Bitcoin ETF aracılığıyla müşterilerine Bitcoin erişimi sağlamasıyla ortaya çıkabileceğini iddia ediyor.

Bitcoin ETF konusunu çevreleyen iyimserlik söz konusu. Buna göre, birkaç büyük finans kuruluşunun ABD’de bu tür ürünleri piyasaya sürmek için başvuruda bulunması nedeniyle sağlam temellere dayanıyor. Bu başvurular potansiyel olarak en geç Mart 2024’e kadar onay alabilir. Bu hamle, Bitcoin’i daha geniş bir kitle için daha erişilebilir hale getirmeye aday.

Potansiyel giriş ve piyasa etkisi

CryptoQuant’ın analizi dikkat çekiyor. Buna göre spot Bitcoin ETF hamlesinde gelen potansiyel girişin, son boğa piyasası döngüsü sırasında Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) giren parayı gölgede bırakabileceğini gösteriyor. Şu anda GBTC yönetim altındaki 16,7 milyar dolarlık varlığıyla dünyanın en büyük kripto para fonu. Buna göre GBTC, sıkı bir rekabetle karşı karşıya kalacak.

İhraççıların Yönetim Altındaki Varlıklarının (AUM) yalnızca %1’ini bu ETF’lere tahsis etmeleri halinde, Bitcoin piyasasına yaklaşık 155 milyar dolar enjekte olacak. Buna göre bu da Bitcoin’in mevcut piyasa değerinin neredeyse üçte birine tekabül edecek. Bu senaryo gerçekleşirse, teorik olarak Bitcoin’in fiyatını 50.000 ila 73.000 dolar aralığına itecek. Bu durum da Bitcoin ETF son derece etkin hale gelecek.

Tarihsel büyüme modelleri

CryptoQuant, tarihsel modellere de bakıyor. Önceki boğa piyasaları sırasında Bitcoin’in piyasa değerinin gerçekleşen değerinden 3-5 kat daha fazla büyüdüğünü belirtiyor. Bu, Bitcoin piyasasına giren her 1 dolarlık yeni sermayede piyasa değerinin 3-5 dolar şişebileceğini gösteriyor. Buna göre Bitcoin ETF onayının etkilerine dair önemli bir gösterge.

Bitcoin’in geleceğine yönelik coşku, spot bir Bitcoin ETF onayına dair yanlış bir raporun ardından geldi. Kriptokoin.com olarak baktığımızda BTC fiyatının kısa süreliğine 30.000 dolara gelmesi piyasanın coşkusunu gösterdi. Birçok gözlemci bu yükseliş momentumunun öngörülebilir gelecekte ayıları caydıracağı düşüncesinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx