Mehmet Nuri Ersoy: 100 milyar dolarlık turizm geliri hedefine emin adımlarla yürüyoruz

DHA

Küresel ölçekte yaşanan olumsuzluklar hareketine ve hedeflere adım adım gidilmesine engel olamadı.

Türkiye’de turizm rekorları kırılıyor ve rakamlar en iyi sezon olarak gösterilen 2019’un üzerine çıkıyor.

Bu aşamada Antalya’da konuşan Mehmet Nuri Ersoy, 2023’ü Türkiye genelinde 56,5 milyon ziyaretçi sayısı ve 100 milyar dolarlık turizm geliri ile rekorla kapatmak istediklerini ifade etti.

Bakan Ersoy, Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) tarafından düzenlenen “Sorunlar ve Çözüm Önerileri İstişare Toplantısı”na katıldı.

Toplantı öncesi konuşan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Antalya’da korsan taksi, AVM’ler ve otellerdeki her şey dahil sistem ile ilgili esnafın yaşadığı sıkıntıları anlatarak birlik olarak buldukları çözüm önerilerini paylaştı.

“Antalya bu yıl 15,7 milyon ile rekor sayıda ziyaretçiyi ağırladı”

Sonrasında konuşan Bakan Ersoy, Antalya’nın bu yıl 15,7 milyon ile rekor sayıda ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.

“Hedefleri tutturmak için ciddi çaba gerekiyor”

Türkiye istatistik Kurumu’nun (TUİK) resmi yıl sonu rakamlarının bu ay sonunda açıklanacağına dikkati çeken Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

Türkiye genelinde 2023 yılını 56,5 milyon ziyaretçi sayısı ile rekorla kapatmak istiyoruz. Türkiye global birçok istikrarsızlığa, çevresindeki olumsuz gelişmelere rağmen koyduğu hedeflere yürümeye devam ediyor. Rekorlar kırarak ziyaretçi sayısı ve gelirini arttırarak 100 milyar dolarlık turizm geliri hedefine emin adımlarla yürüyoruz. İşler iyi gidince sahiplenmek kolay. O hedefleri tutturmak ciddi bir çalışma gerektiriyor.

“Altyapı gerekiyor”

Turizmde lider olmak için önemli altyapı gerektiğini belirten Bakan Ersoy, şu bilgileri verdi:

Havalimanlarını duble yol ve otobanlarla çevre illere bağlanmamız gerekiyor. Şehir içi ulaşım altyapısının dizayn edilmesi gerekiyor. Ülkeyi sadece tanıtarak bu hedefe ulaşamıyorsunuz. Lider turizm ülkesi olmak istiyorsanız bu tek başına bir bakanlığın çalışması değil bütün bakanlıkların koordineli şekilde çalışması gerekiyor. Yerel idarelerin de sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Büyük hedefler koyuyorsanız bahane üretmemeniz gerekiyor. Bu da istikrarlı yönetimlerle gerçekleşiyor.

“Antalya Havalimanı’nın kapasitesi artacak”

Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin arttığını söyleyen Ersoy,

2 sene önce Antalya Havalimanı’nın ihalesi gerçekleştirildi. 2024 yılında kapasitesinde ciddi bir artış sağlanacak, 2025 yılında kapasitesi 2 katına çıkacak. Antalya-Alanya arası otoban ihalesi de gerçekleşti. Şehir içi ulaşımının kolaylaştırılması gerekiyor. Turist her şey dahil de kalıyor deniyor ama turist bu yüzden otelde kalmıyor. Turistin şehre ulaşımını kolaylaştırırsanız turist zaten otelden çıkacaktır.

“Son 20 yılda yapılanı 1 yılda yaptık”

Arkeoloji çalışmalarına verdikleri önemi anlatan Ersoy, şöyle konuştu.

Son 60 yılda arkeoloji adına ne yapıldıysa 4 yılda yapacağız diye hedef koyduk. Side Antik Kenti’nde son 20 yılda yapılanı 1 yılda yaptık. Antalya gibi sahil noktalarında ise turistlerin gün batımından sonra da gezmesi için buralarda ışıklandırmalar gerçekleştiriyoruz. Kültür Yolu Festivali’ni diğer ilçeleri kapsayacak şekilde genişleteceğiz. Bu tarz etkinliklerle Antalya’nın sezon dışında da ziyaretçi çekim noktası haline gelmesini sağlayacağız. Turizm gelirlerinin yayılmasını istiyorsak bunları yapmamız gerekiyor.

“Kaynak yok diyerek geçiştiremezsiniz”

Büyükşehir belediyelerinin sorumluğu altında olsa dahi biz bakanlık olarak kaybedecek zamanımız vaktimiz olmadığını görüyoruz ve bazı konulara el atıyoruz. Bunların başında da Antalya’da yaptığımız arıtma altyapıları geliyor. Mavi Bayraklar da çok önemli, kaybederseniz geri almanız çok zor olur. Belek’te başlattığımız projeyi Kemer ile sürdürdük. Bu yıl mart ayında, sezon öncesinde Kemer’de yaptığımız arıtma tesisini devreye alacağız. Bundan sonra ihtiyaç duyulan her alanda bakanlık olarak müdahil olmaya devam edeceğiz. Kaynak yok diyerek geçiştiremezsiniz. Niyet varsa kaynak da vardır. İsterseniz kaynağınızı yaratırsınız.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir